Město nakonec rozhodlo, že zde vyroste dům služeb pro seniory společně s menším obchodním centrem. Právě supermarket Lidl je ale zatím jedinou budovou, která na místě stojí. Obyvatelé Doubravky i členové místního zastupitelstva mají obavy, aby městský pozemek nebyl využit k jiným účelům, než ke kterým byl původně určen.

Podle vedení obvodu, města i stavební společnosti InterCora, která stavbu zajišťuje, zůstane vše podle schváleného územního plánu. Stavba se prý pouze pozdrží, dům pro seniory ale nakonec v Těšínské bude. Zatím na něj ale investor, kterým je Červený kříž, nemá peníze.

„Roh Těšínské ulice patří k nejlukrativnějším v obvodě. Postavit zde další prodejnu s potravinami je minimálně nepředvídající,“ míní zastupitel obvodu Evžen Zavadil (ODS). Vedení Doubravky navíc vytýká, že nikoho neinformuje o tom, co se děje. „Lidé mě zastavují a ptají se, proč se namísto slibovaného domu služeb pro seniory staví nějaká prodejna a já o ničem nevím,“ říká Zavadil.

Předkládá přitom pozvánku na setkání s občany, které se konalo koncem března. Na ní je v čele vymalovaný velký čtyřpatrový dům s červeným křížem na střeše. Za ním se nenápadně krčí malá prodejna Lidlu. Při současném pohledu na staveniště ale zabírá prodejna většinu vyhrazeného prostoru. „A to se na pozemek musí ještě vejít parkoviště a další bytový dům. To, co bylo prezentováno jako dominanta, se bude nakonec krčit na hodně malé ploše, pokud to zde vůbec bude,“ pochybuje další ze zastupitelů Milan Mudra (ČSSD). Oba členové zastupitelstva se shodují v názoru, že krásná prezentace měla pouze přesvědčit obyvatele Doubravky o správnosti využití pozemku.

I doubravečtí se shodují, že supermarketů je v jejich obvodě už příliš. „Od konečné trolejbusu číslo 16 tu máme Penny, malé Tesco, Coop, Billu a Interspar. Na Rokycanské je velké Tesco a teď ještě přibude Lidl,“ vypočítává prodejny Hana Hercíková z Doubravky.

Podle starosty čtvrtého městského obvodu Hynka Broma stavba pokračuje, až na zdržení, podle plánu. „Bylo vydáno územní rozhodnutí a to se musí dodržet. Komplex může být zkolaudován pouze jako celek, takže bez domu služeb pro seniory a bytového domu se tak nestane,“ vyvrací Brom podezření, že by na místě zůstala pouze prodejna. Stejné informace poskytla Deníku i náměstkyně primátora Marcela Krejsová a společnost InterCora. „Červený kříž nemá dostatek finančních prostředků a tuto situaci nyní řeší. V době ekonomické krize se to dá očekávat,“ vysvětluje Krejsová.

„Nezměnilo se nic. Dali jsme jen Červenému kříži více času na přehodnocení. Hledají variantu, která by zlevnila investiční i provozní náklady stavby. Se stavbou ale počítáme už v příštím roce,“ uvedl ředitel developerské firmy InterCora Ivan Hlaváček. Červený kříž by se měl vyjádřit v průběhu října.