Návštěvníci zahajovací slavnosti Letního barokního festivalu (viz tabulku níže) se mohli v pátek v Mariánské Týnici přesvědčit, jak pokračuje příprava jedinečné stavby, která ji čeká. Lépe řečeno dostavby.

Areálu s podpisem architekta Santiniho, který se 1. července oficiálně stane Národní kulturní památkou, totiž chybí východní ambit. Jeho dobudování dostalo vloni zelenou, když na ně Plzeňský kraj získal padesátimilionovou dotaci.

U kostela, kde nový ambit – zrcadlová kopie toho západního – vyroste, teď pracují archeologové. „Výzkum probíhá na místě, kde bude arkádová chodba a kaple, a nálezy jsou velice zajímavé. Nálezem keramiky z 12. a 13. století se potvrdilo, že tady byla středověká vesnice. Objevilo se také velké množství lidských ostatků, protože tu býval hřbitov,“ řekla ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici Irena Bukačová.

Archeologové budou podle ředitelky místo zkoumat do konce června, pak už bude moci začít samotná stavba. „Vše už je vyměřeno a počítáme s tím, že do základů použijeme kameny, které zbyly z různých destrukcí areálu v minulých letech. Dělali to tak i naši předchůdci,“ dodala s tím, že ambit má být hotový do podzimu roku 2020.

Zahajovací koncert festivalu Procházky uměním ve Velké synagoze v Plzni.
Šesté Procházky uměním vykročily

Letní barokní festival 2018
• Jako součást projektu Západočeské baroko zahrnuje festival deset hlavních barokních slavností na významných barokních místech celého Plzeňského kraje.
• Hlavní akce doplní řada menších na dalších téměř třiceti místech regionu v podobě koncertů vážné hudby, výstav…
• Slavnostní zahájení se konalo v Mariánské Týnici, slavnostní zakončení bude hostit 18. srpna Manětín
• Součástí festivalu je tentokrát i šestý ročník benefičních Procházek uměním violistky Jitky Hosprové.
• Plzeňský kraj vyčlenil na festival dva miliony korun.
více na www.zapadoceskebaroko.cz