Na post uvolněný po demisi Heleny Langšádlové měl nastoupit v pondělí ekonom Pavel Tuleja (oba TOP 09). V pátek se kandidatury vzdal kvůli informacím o tom, že publikoval v takzvaných predátorských časopisech, a kvůli kritice kvality své odborné práce.

Ženíšek byl v letech 2005 až 2009 členem KDU-ČSL. V TOP 09 je od roku 2009, kdy se také stal místopředsedou strany. Řadovým místopředsedou byl do roku 2015, kdy byl na dva roky zvolen prvním místopředsedou strany. V letech 2017 až 2019 byl opět místopředsedou.

Ve vládě po dvou a půl letech skončila ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová:

Ženíška podle Pekarové Adamové navrhla drtivá většina členů předsednictva. Je podle ní velmi zkušeným politikem, ale také člověkem se zkušeností z exekutivní sféry, neboť byl náměstkem dvou ministrů. Od roku 2008 byl čtyři roky náměstkem pro oblast mezinárodní sekce a vězeňství na ministerstvu spravedlnosti, od ledna 2012 do července 2013 prvním náměstkem ministra zdravotnictví.

Priority nového ministra? Rozpočet a zákon o transferu technologií

Ženíšek ČT řekl, že neexistuje žádná dlouhá fronta na tento post ze strany členů TOP 09. Proto pro něj byla klíčová podpora vedení. Se svojí případnou předchůdkyní Langšádlovou je v úzkém kontaktu. Pozici ministra pro vědu považuje za důležitou, když má kabinet vědu a výzkum jako jednu z priorit.

Klíčovou prioritou nového ministra pro vědu bude navýšení rozpočtu na vědu a výzkum na příští rok o několik miliard korun, řekla šéfka strany. Letos mají výdaje činit zhruba 40 miliard korun. Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhuje pro příští rok rozpočet na vědu 45,2 miliardy korun. Rozpočet, stejně jako připravovaný zákon o transferu technologií, za své priority označil i Ženíšek.

O mimořádném sjezdu TOP 09 se nejednalo

Úvahy o mimořádném sjezdu TOP 09 podle Pekarové Adamové nejsou namístě, při úterním jednání předsednictva o něm nepadlo ani slovo. Za důležité považuje soustředit se na nadcházející volby. Strana se podle ní snaží napravit to, co je často vytýkáno kabinetu, a to nedostatečnou komunikaci. Jedinou nespokojenou krajskou organizací je podle Pekarové Adamové středočeská, odkud Langšádlová pochází.

Pavel Tuleja se vzdal nominace na ministra pro vědu:

Šéf pražské TOP 09 Jiří Pospíšil, který se zasedání předsednictva zúčastnil, uvedl, že do vlády by se Ženíškem vstoupil člověk, který má zkušenosti s fungováním ministerstev a kabinetu. Domnívá se, že projekty, které Langšádlová začala, včetně nového zákona o vědě, bude schopen dokončit.

Úterní debata byla podle Pospíšila otevřená a místy emocionální. „Myslím, že všichni si teď uvědomují, že nás čekají za několik týdnů volby, a jak se říká, zajíci se mají sčítat po honu,“ poznamenal. „Nikdo dneska opravdu nevolá po svolání nějakého mimořádného sněmu,“ dodal.

Fiala se chce se Ženíškem sejít v pátek

Premiér Petr Fiala očekává, že se s kandidátem na ministra pro vědu, výzkum a inovace Markem Ženíškem setká v pátek dopoledne. Jmenován by případně mohl být příští týden, řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády. Ženíšek je podle Fialy zkušený politik. Má zkušenosti s fungováním státní správy, dlouhodobě se orientuje třeba v zahraniční politice, řekl předseda vlády.

„Je to zkušený politik, který má zkušenosti z různých politických rovin, nejen z Parlamentu,“ řekl Fiala o předsedovi sněmovního zahraničního výboru. „Má zkušenosti i s fungováním státní správy, to si myslím, že je určitě výhoda. Je to také člověk, který se výrazně orientuje dlouhodobě třeba v oblasti zahraniční politiky, což je také určitě pozitivní věc,“ dodal ministerský předseda.

Vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí a předseda koaliční KDU-ČSL Marian Jurečka doplnil, že nominace je plně v kompetenci koaličního partnera. Ženíška považuje za kandidáta, který je schopen být dobrým ministrem pro vědu. „Myslím, že předpoklady má, aby byl schopen zvládnout roli manažerskou i politickou,“ doplnil.

Vědci a akademici: Kandidát na ministra pro vědu Ženíšek má dobré předpoklady

Nový kandidát na ministra pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek má dobré předpoklady, shodli se někteří představitelé vědecké a akademické komunity, které dnes ČTK oslovila. Oceňují mimo jiné rychlé řešení ze strany TOP 09 v době, kdy se blíží rozhodování o navýšení rozpočtu na vědu. Část z nich ale výběr kandidáta zatím odmítla komentovat.

„Je dobře, že se TOP 09 a vedení strany dokázali rychle domluvit na panu poslanci Ženíškovi pro uvolněnou pozici ministra pro vědu, výzkum a inovace. Jedná se o velmi zkušeného politika se zkušeností i z akademického světa společenských věd a proto věřím, že dokáže plynule navázat na úspěšně rozdělané dílo paní ministryně Langšádlové,“ řekl dnes předseda Učené společnosti ČR a ředitel biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer.

Podle Grubhoffera je prioritou co nejrychleji pokračovat v přípravě rozpočtu na příští rok 2025, v uskutečňování programu transferu technologií a znalostí a v řízení Rady pro vědu, výzkum a inovace. „Pana ministra čeká obrovská spousta práce, a tak je dobře, že působí odvážným způsobem, že se jen tak něčeho nezalekne,“ řekl.

To, že TOP 09 dokázala rychle jmenovat náhradu za Tuleju, ocenil i prezident Asociace výzkumných organizací Libor Kraus. Poukázal na to, že prioritou je v současné době obhájit navýšení rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace na rok 2025. „Doufám, že výzkum a vývoj nebude nadále 'Popelkou' v prioritách vlády. Marek Ženíšek je zkušeným politikem, aby toto navýšení rozpočtu vyjednal,“ uvedl.

Rektorka Univerzity Karlovy a předsedkyně České konference rektorů Milena Králíčková se na spolupráci s Ženíškem těší. „Marka Ženíška samozřejmě znám, neboť působí na Západočeské univerzitě v Plzni. Věřím, že si uvědomuje značné úkoly, které jsou před ním,“ řekla.

Ženíšek má podle předsedy Rady vysokých škol Tomáše Kašparovského pro práci ministra dobré předpoklady, zmínil jeho politické zkušenosti i zkušenosti s akademickou sférou. „Nějaké zkušenosti má a budeme doufat, že naváže na kvalitní práci paní ministryně Langšádlové. Pokud v tomto duchu bude pokračovat, tak si myslíme, že by to mohl být dobrý kandidát,“ řekl.

Grantová agentura ČR, Technologická agentura ČR a Akademie věd ČR uvedly, že ze své pozice jim nepřísluší komentovat možné kandidáty.