O tom, že dítě bude mít zdravotní problémy, se dozvěděla ještě jako těhotná a ze stresu z této informace předčasně porodila. O měsíc dříve narozený Mareček trpí hydrocefalem, tedy vodnatostí mozku. Před 14 dny mu specialisté neurochirurgického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň provedli jako první ve střední a východní Evropě operaci za pomoci elektromagnetického navigačního systému.

„Na sonu se ještě v těhotenství zjistilo, že Mareček má zvětšené mozkomíšní komory. V hlavičce mu zřejmě praskla cévička a krevní sraženina ucpala průtok,“ popisuje maminka tříměsíčního chlapečka počátek všech potíží. Nyní po zákroku plzeňských lékařů si již může konečně oddechnout, i když Mareček je zatím po operaci stále oslabený.

Pokud by se mozkomíšní mok hromadil, hrozilo by dítěti nevratné poškození funkcí mozku. Neurochirurgové proto Marečkovi zavedli do mozkové komory katetr – malou hadičku – jejíž pomocí odvádějí přebytečný mozkomíšní mok do břišní dutiny. Tam se bezpečně vstřebá. Právě k zavedení katetru využili jako první elektromagnetický navigační systém.

„Původní navigace se musela doslova přišroubovat k hlavě pacienta. To ale nebylo u malých dětí možné, protože pevná fixace jejich měkké lebeční kosti by mohla způsobit deformaci lebky. Katetr se tedy zaváděl ´naslepo´ pouze podle anatomických znalostí operatéra. Nový navigační systém umožňuje přesné zavedení a přitom se pouze přilepí na hlavičku dítěte,“ srovnává metody lékař zodpovědný za operaci Marečka, neurochirurg Petr Vacek. Jedinečná operace kojence trvala zhruba jednu hodinu.

„Plánování a provádění operace mozku pomocí 3D zobrazení není nic nového, ale co je na metodě revoluční, je způsob získání obrazu. Dalo by se říci, že je to jakási GPS pro neurochirurgy,“ uvádí Vacek. Doplňuje, že v případech, kdy se podobné operace provádějí bez pomoci navigačního přístroje, dojde až v deseti procentech k nesprávnému uložení hadičky, která odvádí mozkomíšní mok z hlavy.

Nesprávné nebo nepřesné zavedení katetru pak vyžaduje další reoperaci. „Správě zavedený katetr nemusíme již v budoucnu vůbec měnit a znovu zasahovat do hlavy. Jediné, co se vymění, je délka katetru v břišní dutině,“ poukazuje na nesporné výhody přesné práce Vacek.

Včasný zákrok zachrání dítěti nejen život ale i dobrou funkci mozku. „Máme zkušenosti s tím, že řada lidí, kterým se přebytečný mozkomíšní mok odvedl včas, má nyní například vysokoškolské vzdělání,“ potvrzuje úspěchy zákroků Vacek.

Elektromagnetický navigační systém stojí okolo dvou milionů korun a je jen další nástavbou na současný systém, který již nemocnice má a který vyšel na zhruba 11 milionů korun. „Podobných operací provedeme přibližně 40 za rok, ale operací, při nichž se navigace také využije, děláme okolo 1500 ročně,“ dodává lékař.

„Operace u miminek, které trpí hydrocefalem, se provádějí záhy po porodu, tak brzo, aby nedocházelo k druhotnému poškození mozkových funkcí,“ doplňuje primář plzeňské neurochirurgie Milan Choc. V Plzni jsou pro hydrocefalus úspěšně operováni i novorozenci s porodní hmotností pod 1000 gramů.