Na jaře příštího roku by mohla být hotová projektová dokumentace pro opravy ohroženého kostela sv. Barbory v Manětíně a pak už přijdou na řadu žádosti o dotace. Starosta Josef Gilbert Matuška tomu věří.

Ačkoliv je kostel dominantou města, dobrým dojmem nepůsobí. Do havarijního stavu se dostal kombinací tlaku spodní vody a vrstveného břidlicového podloží a také neodbornou opravou krovu před rokem 1989.

Peníze na vypracování dokumentace musely manětínská farnost a město shromáždit z několika zdrojů. „Celkem je potřeba 470 tisíc korun, z toho naše zastupitelstvo bude zítra jednat o poskytnutí 200 tisíc, Biskupství Plzeňské přispěje 156 tisíci a dalších 64 tisíc korun – výtěžek z festivalu Procházky uměním paní Jitky Hosprové z roku 2014 – je na transparentním účtu farnosti. Na zbývajících asi 50 tisíc korun bude vyhlášena sbírka," popsal starosta Matuška.

To, že Barbora čeká na rekonstrukci, však neznamená, že by se s ním nic nedělo. „V letošním roce se z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury opravila další část střechy a čtvrtina fasády věži. Celkem se letos do kostela investovalo zhruba 670 tisíc korun," pokračoval Matuška s tím, že minulý čtvrtek si kostel prohlédl i ministr kultury Daniel Herman.

Opravy si vyžádají miliony. „Nejprve bude třeba zajistit statiku a odvést od kostela vodu. Důležité také bude zkoordinovat práce na interiéru tak, aby byly hotové před návratem zrestaurovaných varhan, na nichž se ale ještě pracovat nezačalo (viz článek vpravo, pozn. red.)," dodal starosta.