Šedesát let, skryté před zraky lidí, ležely v tajné zásuvce psacího stolu v manětínském zámku miniaturní portréty šlechticů z rodu Lažanských i s dokumenty z roku 1943. Až před několika dny je při fotodokumetaci stolu připraveného pro restaurování objevil zaměstnanec plzeňského památkového ústavu Zdeněk Forman.

Podle odborníků je způsob nálezu srovnatelný s objevením relikviáře svatého Maura v zámku v Bečově nad Teplou. „Je to opravdu unikátní objev. Těchto věcí se naposledy před šedesáti lety dotýkali jejich původní majitelé,“ říká vedoucí oddělení mobiliárních fondů plzeňského pracoviště Národního památkového ústavu Stanislava Brejchová. Přiznává, že za dobu svého působení u památkářů podobný objev nepamatuje. Vysvětluje, že jde o dvě miniatury s portréty šlechticů od známého portrétisty Ernesta Mayera, z nichž jedna je namalována na slonové kosti a další dvě miniatury malované na papíře.

„Všechny podobizny mimo jedné se nám podařilo identifikovat a je zřejmé, že patří Lažanským či jejich příbuzným. Součástí nálezu je i dopis ze dne 20. září 1943 adresovaný Tutzi, tedy Terezii Saulem Aspangové, rozené Lažanské, psaný v němčině. Dále byl v zásuvce uschován i doklad, rovněž ze září 1943, kterým je soupis zvěře určené k odstřelu podepsaný hrabětem Lažanským,“ vypočítává jednotlivé položky objevu Stanislava Brejchová.

Podle památkářů jsou nalezené předměty ve velmi dobrém stavu, a tak není nutné, aby se jich ujali restaurátoři. Miniaturní portréty i dokumenty budou pečlivě prozkoumány odborníky, zadokumentovány a poté vystaveny v expozicích manětínského zámku na severním Plzeňsku.

„Nyní jsou nalezené předměty uschovány v plzeňském depozitáři. Návštěvníci zámku si je budou moci prohlédnout pravděpodobně už koncem léta,“ uvedla Stanislava Brejchová.