Související články najdete v pravém sloupci.

Přitom od začátku byla plzeňská kandidatura na titul Evropského hlavního města kultury spojena právě s touto stavbou. Ředitel Plzně 2015 Tomáš Froyda ale popírá, že by tato neshoda byla důvodem neprodloužení smlouvy s Kreuzmannovou.

„Vycházím ze studie, podle níž nová budova vyjde levněji než rekonstrukce. S Yvonou Kreuzmannovou jsme se o této věci bavili. Kvůli tomu jsem se ale k ukončení smlouvy nerozhodl,“ uvedl Froyda.

„Investici do nové budovy divadla tak, jak je plánována, považuji v této době za nesmyslnou. Nejen že megalomanské stavby tohoto druhu patří do minulého století a dnešní trendy ve světě jdou jiným směrem, ale visí tu ještě hrozba extrémního zvýšení provozních nákladů divadla,“ kritizuje projekt Kreuzmannová. Se svými připomínkami už prý dříve seznámila zástupce města. Médiím je poslala několik týdnů poté, co ve funkci skončila. „Je-li Komorní divadlo tak nevyhovující, může se opravit některý z prázdných objektů v Plzni a vytvořit zázemí, které bude adekvátní a nezvýší už dnes vysoké provozní náklady DJKT,“ dodává.

Něco podobného zcela odmítá ředitel Divadla J. K. Tyla Jan Burian. „Je to nesmysl. Průmyslové areály se rekonstruují na jiné účely. Navíc tady už se jedna podobná úprava areálu pro kulturu připravuje,“ naráží Burian na projekt Světovar.

Tím, jakou náhradu zvolit za Komorní divadlo, se podle něho zabývaly desítky odborníků včetně poradenských firem z Anglie nebo Německa. „Vyšlo z toho, že stavba nového divadla je o půl miliardy korun levnější než rekonstrukce současného Komorního divadla. Paní Kreuzmannová nikdy neprojevila zájem o seznámení se s problematikou,“ sděluje Burian.

Na stavbě nové budovy trvá i plzeňská radnice. „Plzeň novou budovu divadla potřebuje proto, aby mohlo stále fungovat jako čtyřsouborové. Je to naprosto existenční záležitost,“ řekla Deníku náměstkyně primátora pro kulturu Eva Herinková. Kreuzmannová tvrdí, že své připomínky sdělila kulturním i ekonomickým zástupcům města. „Paní Kreuzmannová se mnou nikdy na téma nového divadla nemluvila,“ oponuje Herinková. V současné době se chystá rozlepování obálek s nabídkami dodavatelů. „Jsem napjatá, jak budou vypadat. Podmínkou byla maximální částka 779 000 000 korun,“ dodává Herinková.

Nové divadlo by mělo vzniknout v prostoru Palackého – Jízdecká. Momentálně zde pokračuje archeologický průzkum.

Harmonogram stavby divadla

Únor: vydání pravomocného stavebního povolení
Březen: zahájení stavby
30. 4. 2014: dokončení stavby
1. 8. 2014: uvedení stavby do provozu