„V případě pobytu ve vnitřní expozici prosíme návštěvníky o zachování odstupu a klidu,“ zdůraznil mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Sameček, který se narodil 28. prosince, je prvním mládětem pro šimpanzici Máriu (*1987) a také pro samce Siriho, který se narodil v královedvorské zoo. Rodiče jsou oba z poddruhu šimpanz čego, jedná se tak o čtvrtého jedince tohoto extrémně ohroženého poddruhu šimpanze v plzeňské tlupě. „Ostatní jsou hybridy mezi poddruhy, nebo jejich poddruh není určen,“ poznamenal při loňském otevření modernizovaného venkovního výběhu mluvčí.

V plzeňské tlupě jsou vedle nového přírůstku také další mládě, samička Caila, která se narodila 1. ledna 2020, čtyři dospělé samice a již zmíněný samec Siri.

Šimpanzi v ZOO Plzeň žijí s přestávkami od konce roku 1964. Do roku 2000 šlo ale vždy jen o pár, jediné mládě z přelomu 70. a 80. let nebylo odchováno do dospělosti. Od roku 2000, kdy byl otevřen současný venkovní výběh, byla stavěna skupina, která měla dosud nejvíce členů – osm - na jaře roku 2004. První odchov se podařil v roce 2003 se samicí Bamiou, která je teď v zoo ve Francii, druhý až po sedmnácti letech, kdy se narodila Caila. Teď to může plzeňské zoo vyjít do třetice. „Pro mládě je kritický první rok života," upozornil Vobruba.