Lukáš o ději pohádky přemýšlel tři až čtyři dny a psal ji dva týdny vždy po patnácti minutách. „Napsat pohádku jsme dostali za úkol v rámci výuky počítačů. Princezna a princ vystupují v každé pohádce. Čaroděj také hraje v mnoha pohádkách. Kocoura, jsem vybral proto, aby v ní bylo zvířátko. Zvolil jsem ho proto, že je kamarádský. Nechtěl jsem zlého draka, který by byl proti princi,“ vysvětlil Lukáš.

Lukášova pohádka, stejně jako každá, končí vítězstvím dobra nad zlem. Kdysi bohaté království zakleté čarodějem Hugem do věčné chudoby odčaruje loknutí čaje ze zlatého hrnku. Ten seberou za pomoci trpaslíka kocour Chloupek s princem Tomášem. Král Petr, princezna Julinka i všichni poddaní se napijí čaje z kouzelného hrnku, království se zbaví prokletí, princ si vezme princeznu za ženu a žijí šťastně až do smrti,“ končí pohádka školáka, který si už nevzpomíná, proč povídku pojmenoval Chudé království.

Paní učitelka ohodnotila jeho literární dílo jako nejlepší mezi žáky šesté třídy a nechala otisknout ve školním časopisu. Jeden výtisk dostanou děti do třídy nebo si ho jednotliví zájemci mohou koupit pro sebe za deset korun.

A reakce kamarádů? „Říkali mi, hele, tady je tvoje pohádka,“ vysvětluje. „Napsal jsem ji doma na počítači, uložil na flash disk a ve škole jsme ji ještě graficky upravovali,” doplňuje mladý spisovatel, který letos nastoupil do šesté třídy ve Městě Touškově. Předtím dojížděl do pňovanské základní školy.

Přestože byste očekávali, že mezi jeho oblíbené předměty bude patřit český jazyk a sloh, tak se mýlíte. Lukáš jmenuje hlavně matematiku, fyziku a tělocvik.

Mezi jeho koníčky patří hra na klavír a kromě toho stíhá přečíst nějakou tu pohádku nebo komiks. Naposledy četl dobrodružný komiks o Tintinovi, který také vystupuje jako kladná postava a brání slabé.

Pokud bude mít čas a dobrou myšlenku, chce sednout za stůl a napsat pohádku. Lukáš zatím není rozhodnutý, jaké povolání by chtěl dělat až bude dospělý. Kariéru spisovatele ale nevylučuje.

Celou pohádku najdete ZDE.

Martin Švec