Jednotlivé portréty jsou výjimečné už tím, jak vznikaly. Zatímco výtvarník Petr Šrédl pracoval s pentilkou a každý obrázek mu zabral kolem osmi hodin práce, děti byly hotovy mnohem dřív. „Mně to trvalo tak minutu. Je si podobný!” tvrdila přesvědčivě jedenáctiletá žákyně školy Šarlota. Při společném snímku s malířem na vernisáži dokonce dovolila fotografovi, že ji může bez problému zabírat se zapnutým bleskem. Snažily se ale i ostatní děti, třeba Ondra, Adam, Matěj, Miroslav a další. Výstavu pojaly s velkou odpovědností a s učitelkami Jitkou Matějkovou a Janou Kovářovou vyrobily pozvánky i občerstvení.

Hostům vernisáže, hlavně rodičům nebo paní ředitelce, dokonce pustily vtipně sestříhaný film s medailonky jednotlivých žáků a doplněný hudbou, při níž zpívala celá třída. „Pááátááá, páátáá, právě teď odbila,” neslo se budovou. Na interaktivní tabuli ve třídě, kterou škole zaplatil Lions Club Bohemia Plzeň a kterou děti stoprocentně využívají, se mohli rodiče přesvědčit, jak si jejich ratolesti vedou při vyučování, jak oslavily Vánoce nebo jaké přání šeptají andělíčkovi na katedrále sv. Bartoloměje. S učitelkami podnikají totiž různé akce, rozhodně jen nesedí ve třídě. „A teď jsme se zviditelnili i na plzeňské výtvarné scéně,” podotkla s nadsázkou sympatická učitelka.

Malíř Petr Šrédl byl na své nové kolegy celkem pyšný. „Snažili se,” komentoval jejich díla. Se školou se spojil proto, že chtěl dětem udělat radost. Oplatily mu to s velkou upřímností a srdcem na dlani.

Ředitelka školy Alice Kovářová byla při vernisáži tou, která tleskala nejvíc, a dokonce volala bravo! „První autistické třídy vznikly v září 2008, o dva roky později přibyl druhý stupeň a teď máme i zdravotní třídy pro děti s lehčí formou autismu,” pochvaluje si žena, která zařízení vybudovala s velkým zápalem. Podrobnější informace například pro rodiče, kteří by je mohli potřebovat, jsou na www.skola-pri-fn-plzen.cz.