Takovou diskusi vedla čtveřice páťáků ze 14. základní školy při balení evakuačního zavadla. To bylo jednou z disciplín krajské soutěže Malý záchranář, jež se ve středu konala v Základní škole ve Schwarzově ulici v Plzni.
„Myslím, že bychom se mohli umístit tak do osmého místa," tipoval Daniel Jirka po absolvování teoretických testů a tří soutěžních stanovišť. Na nich děti zatím ztratily minimum bodů. Při balení evakuačního zavazadla přišly o jediný bod, mezi důležité předměty k přežití totiž nevybraly chleba v domnění, že by jim zplesnivěl.
„Nejobtížnější je pro žáky vždycky první pomoc. Kolegové z Červeného kříže si vždy stěžují, že úroveň těchto znalostí je hodně nízká," říká Lenka Basáková z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, jenž společně s dalšími jednotkami integrovaného záchranné systému soutěž pořádá.
Klání prověřuje znalosti žáků, jež by ve škole měli získat v rámci výuky ochrany člověka za mimořádných událostí. „Děti si chtěly zopakovat zvuky sirén, jinak mají myslím natrénováno z loňska, kdy vyhrály oblastní kolo," říká učitelka Tereza Pfeiferová, která čtveřici ze 14. základní školy na soutěži doprovázala.
Kromě teoretického testu týmy absolvovaly také deset stanovišť s praktickými úkoly. Na nich si vyzkoušely, jak by se měly chovat, když se ocitnou v hořícím domě či na co nezapomenout při volání na tísňovou linku. Mezi ty zábavnější úkoly patřil nácvik hašení požáru, kdy žáci po zdolání překážek vodním proudem sráželi pet lahve nebo balení evakuačního kufru z předem připravených předmětů.
S úkoly se nakonec nejlépe poprali žáci z Merklína, jejichž dvě družstva obsadila první dvě místa. Třetí místo vybojovaly děti ze Základní školy v Nezvěsticích. Tým ze 14. základní školy se nakonec v konkurenci osmnácti družstev umístil na 15. příčce.
Soutěž určená žákům čtvrtých a pátých tříd se v Plzni koná od roku 2003. Jednou za dva roky probíhá krajské kolo soutěže, kam postoupí týmy z oblastních kol konaných v předchozím roce.