„Pocítil jsem to ze dne na den. Počet zákazníků klesl o padesát procent,“ říká Antonín Kročil. Právě chladné počasí, které v současné době v Plzni panuje, v předchozích letech lákalo velké množství lidí. Letos je to ale jinak. „Lidí ubylo znatelně,“ připojuje se majitelka dalšího z plzeňských solárií Eva Janoušová.
Na konci července vydala Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny varování, podle kterého je UV záření solárií karcinogenní a prokazatelně zvyšuje hrozbu vývoje melanomu kůže a očního melanomu.
Podle zástupců solárií ale nebezpečí nehrozí, pokud se dodržují bezpečnostní podmínky a doba, po kterou lidé solárium používají. „Každý, kdo do solária chodí pravidelně, ví, co snese. Navíc obsluha by mu měla být schopna poradit,“ dodává Kročil. Podle něho je také třeba kontrolovat trubky. Jejich životnost je závislá na počtu procedur.
Podobně to vidí i Janoušová. „Pracovník by měl rozpoznat typ pokožky a stupeň opálení a podle toho stanovit délku a intenzitu opalování a frekvenci návštěv. Dokáže také doporučit kosmetiku. To ale nelze očekávat ve studiích, která každý týden obsluhuje jiný brigádník,“ sděluje Janoušová.
Na zprávu agentury pro výzkum rakoviny reagovali také vědci z mezinárodní organizace Fórum pro výzkum slunečního záření. Podle jejich prohlášení je téměř nemožné definovat riziko z opalování v soláriu. Člověk se totiž častěji vystavuje slunečnímu UV záření, které je při delším působení také karcinogenní.
Kožní lékaři často proti soláriím vystupují. Většinou se ale shodují v tom, že v opalování je třeba volit zlatou střední cestu. „Kůže stárne rychleji a je tu vyšší riziko rakoviny kůže. Ale v některých případech solarium sama doporučuji,“ říká například lékařka Gabriela Chaloupková. Je to tehdy, kdy se pacienti velmi špatně opalují. „I tak by to mělo být jen několikrát a na krátkou dobu,“ doplňuje.
Už se objevila i informace, že čeští kožní lékaři chtějí prosadit zákaz návštěv solária do osmnácti let. „Jakýkoli omezující zákon je špatný. Už takhle je toho utahování dost,“ reagoval Kročil.