Vlastníci aut a motocyklů, kteří mají registrační značky v depozitu na odboru registru vozidel a řidičů, musí do konce prosince nahlásit místo a důvod, kvůli kterému je vozidlo dočasně vyřazené z provozu. V opačném případě auta a motorky, jejichž značky jsou v depozitu více než dva a půl roku, zaniknou a už nebude možné na ně pořídit značku.

Pokud je značka vozidla v depozitu až po 30. červnu 2013 a jeho majitel úřadu nenahlásí, kde se auto nachází a účel odstavení, pak ho čeká ´jen´ pokuta až do 50 tisíc korun.

Kromě registrační značky je na odboru registrace vozidel a řidičů také malý technický průkaz.

V Plzni je v depozitu celkem asi šest tisíc registračních značek. „Odhaduji, že přibližně pět tisíc jich je v depozitu dva a půl roku a déle," sdělil vedoucí magistrátního odboru registru vozidel a řidičů Jiří Marek. Ten uvedl, že se lidé na úřad zatím nehrnou a ohlášení, co je s autem se značkami v depozitu, pravděpodobně nechávají na poslední chvíli. „Řidiči si musí s sebou vzít velký technický průkaz a u nás vyplní oznámení o uložení vozu," poradil Marek.

Hodně aut už neexistuje

Domnívá se, že příliš mnoho zaregistrovaných aut se značkami v depozitu ve skutečnosti už neexistuje, ale lidé mají stále u sebe technický průkaz. Marek je přesvědčen, že většina šoférů, kteří se auta dosud nezbavili, nechá lhůtu pro přihlášení propadnout. Auto sice majiteli zůstane, ale nebude technicky způsobilé provozu a nebude moct dostat nové registrační značky.

Ekologická likvidace auta

Podmínky pro vyzvednutí registračních značek jsou následující. Auto nebo motorka musí mít povinné ručení a hlavně platnou technickou prohlídku. Vyřazené auto musí majitel ekologicky zlikvidovat.

Vozidlo znovu nahlásit a úřadu tak potvrdit, že existuje, se Ministerstvo dopravy rozhodlo kvůli pročištění depozitáře od již neexistujících aut.

Uložení značek do depozituJste-li vlastníkem vozidla, které nehodláte dočasně provozovat, a nechcete za něj hradit povinné ručení, je řešením uložení značek do depozitu a dočasné vyřazení vozidla z evidence. Vozidlo může být tímto způsobem vyřazeno maximálně jeden a půl rok. V depozitu je možné realizovat několik věcí: Vozidlo lze odhlásit na jiného vlastníka, lze ho převést a zaregistrovat na nového vlastníka, popř. změnit sídlo či trvalé bydliště vlastníka. Při převodu je nutné doložit velký technický průkaz, protokol o evidenční prohlídce vozidla, doklad totožnosti a plnou moc, pokud přihlášení vyřizuje pověřená osoba. Při vyzvednutí značek z depozitu musí mít vozidlo platnou technickou kontrolu a nové povinné ručení.