„V žádném případě společnost nebude poskytovat bydlení osobám, které nebudou schopny, ale často i ochotny hradit regulované nájemné v bytech,“ píše se ve vyjádření obchodní firmy P. S. Trans, které poslal člen představenstva František Koranda.

Firma vyhrála v soutěži panelový dům na Vinicích, který byl zatížený více než osmimilionovým dluhem. Město se proto rozhodlo dům se 40 byty prodat.

„Nepřipravuje se žádné plošné řešení. Postoje společnosti však budou odvislé od postojů nájemníků k plnění povinností,“ upozorňuje firma.

Nájemníci byli vyjádřením zaskočeni. „Mám obavy, aby nás nechtěli vyhodit,“ strachuje se nájemnice, která nechtěla prozradit své jméno. Přitom má sepsanou s městem smlouvu na dobu neurčitou a na nájemném nedluží. „Různé firmy využívají toho, že sociálně slabí lidé neznají právní předpisy. Mohou se tak stát snadnou obětí nezákonného jednání anebo podepsat nevýhodnou smlouvu. Je to výhodný způsob, jak vydělat na chudých. Obezřetnost jena místě,“ varuje ředitel plzeňské pobočky Člověk v tísni Tomáš Hirt.

Nákupem domů chce nový majitel řešit také bydlení svých zaměstnanců. „Samozřejmě ale budeme dále poskytovat bydlení řádným nájemcům bytů s cílem realizace zisku, přičemž změny podnikatelského záměru nejsou nijak vyloučeny,“ nechává si společnost zadní vrátka pro případné změny. Koranda ale vyloučil spekulace o tom, že do prázdných bytů se nastěhují námezdní dělníci z ciziny. „Určitě tam nebudou bydlet Mongolové, tak jak se ozvaly některé hlasy,“ připomněl Koranda.

„Věřím, že vítězná společnost se bude řídit podle zákonů, jak deklarovala i v prohlášení,“ ohodnotil stanovisko firmy městský radní Vladimír Tichý. P. S. Trans ještě musí doplatit městu vysoutěženou cenu, během listopadu bude transakce dokon