Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mají přijít extrémní sucha. V řekách je již nyní o polovinu méně vody

Plzeň – Hrozí další poklesy podzemní vody a ubývání vody v řekách.

24.5.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Letošní léto má být extrémní, předběžné předpovědi hovoří o tom, že bude nejteplejší a nejsušší za poslední desítky let.

Už vloni to nebyla s vláhou legrace. Zasáhly nás vlny veder trvající řadu dní po sobě. „Loňské léto a podzim lze z pohledu množství povrchových vod srovnávat 
s nejvýznamnějšími suchými epizodami z let 1904 a 1947," prohlásil šéf vodohospodářského dispečinku Petr Vicenda z Povodí 
Vltavy.

Dodal, že nynější situace je podle množství povrchové vody v korytech vodních toků i zásob podzemních vod ještě horší než vloni. „Kdyby se zopakoval charakter loňského léta, tedy velmi teplé léto s podprůměrnými srážkami, lze jistě očekávat dramatické poklesy průtoků a další pokles podzemní vody," potvrdil Vicenda. Dodal, že na západě Čech jsou výrazně podprůměrné srážky celé jaro.

Studny jsou důležité

Ilustrační foto.I když nehrozí, že by Plzeň zůstala bez vody, šéf krizového odboru plzeňského magistrátu Petr Liška nabádá vlastníky studní, aby se o ně starali. „Lokální zdroje jsou velmi důležité, važme si studní, které máme," poznamenal Liška. Městská voda asi nedojde, ale není dobré spoléhat jen na ni. Třeba zalévání zahrady je při její ceně skoro 90 korun za kubík luxus.

Své ví o suchých kohoutcích rodina se čtyřmi malými dětmi z Koterova. Vloni jim studna, na níž jsou závislí, vyschla a vodu v ní museli nechat doplnit cisternou. „Letos jsme na tom lépe, nechali jsme si udělat ještě jeden vrt. Doufám, že suchá varianta u nás už nenastane," říká maminka Michaela Kunešová.

S drobnými opatřeními proti suchu a lepším hospodařením s dešťovou vodou doporučují odborníci začít každému. „Formou zasakování, vytvořením retenční nádržky, vybudováním zelené střechy či propustnými parkovacími plochami," doporučuje Vicenda.

V řekách není ani polovina množství vody obvyklé pro květen

Sucho a vedro. Už teď, koncem května, máme za sebou první tropický den, neděli 22. května. Teploty vystoupaly nad 30 °C, v Plzni-Bolevci naměřili meteorologové 31,4 stupně.

To, že je sucho, pozná každý už z rozpraskané půdy pod nohama, měřeními to dokládají i odborníci. „Průtoky ve vodních tocích se aktuálně pohybují na 20-40 % obvyklého množství pro měsíc květen. Tedy hluboko pod průměrem a na ještě nižších hodnotách než loni touto dobou," potvrdil vedoucí oblastního vodohospodářského dispečinku Povodí Vltavy Petr Vicenda. Podobně jsou na tom i hladiny spodních vod.

Země je vyprahlá už dlouho, výrazně teplé a srážkově podprůměrné bylo loňské léto i zima bez sněhu. Na západě Čech jsou navíc pozorovány i během celého letošního jara výrazně podprůměrné srážky. Například v okolí Rokycan spadlo od 25. února do 20. května jen 32 milimetrů srážek, přičemž obvyklých je asi 140.

Ilustrační foto.Přehrady jsou připraveny

Následky loňského sucha zmírnily přehradní nádrže, bez nichž by v druhé polovině roku 2015 muselo být v řadě regionů zajištěno náhradní zásobování pitnou vodou a významně by musely být omezeny veškeré odběry vody včetně těch pro osobní potřebu obyvatel.

Zásoby vody v přehradách byly postupně doplněny a nyní jsou na úrovni obvyklé pro toto období. „Zásobní prostory významných nádrží jsou naplněny zhruba na 90 % a jsou připraveny na případnou další suchou periodu," dodal Vicenda.

U vodárenských soustav, které jsou napojeny na přehrady, proto přerušení zásobování pitnou vodou ani v případě velkého sucha nehrozí. Platí to i pro Plzeň, kdy nádrž Nýrsko na Šumavě je schopna zlepšovat průtoky v Úhlavě natolik, aby úpravna vody Homolka měla pitné vody dostatek. Plzeňská vodárna je napájena z jediného zdroje, řeky Úhlavy. Pitnou vodu ale vyrábí i Plzeňská teplárenská a pak je tu ještě voda z roudenských studní. „Díky tlakové stanici odtud lze v nouzové situaci čerpat," potvrdil Petr Liška z magistrátu.

Autor: Dana Veselá

24.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení