Oslavit třicáté výročí studentského festivalu v Plzni, který je nejstarším majálesem v republice s nepřerušenou tradicí, dorazilo sedmnáct hudebníků a kapel. Návštěvníky, kteří k večeru zaplnili téměř celý amfiteátr, deštivé počasí neodradilo.

„Plzeňský majáles je jedním z největších v České republice, spolu s pražským, brněnským a hradeckým,“ sdělil Jiří Sojka ze Stavovské unie studentů Západočeské univerzity v Plzni, která majáles pořádá.

Amfiteátr otevřel své brány před sobotním polednem. „Jsem tu téměř od začátku. Přišla jsem hlavně kvůli kapele Jelen a Lenny. Oba koncerty už jsem viděla a jsem nadšená. Déšť mi nevadí, schovala jsem se i s kamarády nahoře pod přístřešek, odkud se daly koncerty dobře sledovat,“ říká 24letá Kateřina Chládková z Plzně.

Na letošním plzeňském majálesu zazpívali mj. Horkýže Slíže, Janek Ledecký, Gaia Mesiah nebo Marek Ztracený, který jakožto rodák ze Šumavy ocenil, že publikum zůstává a zpívá i za nepřetržitého deště, což by se podle něj třeba na pražském majálesu asi nestalo. Vrcholem dne byly ohňostroje a barevná show kapely Kryštof. Na závěr majálesu vystoupili Trautenberk a Harlej.

Pro návštěvníky byly připravené také tradiční majálesové svatby, které platí čtyřiadvacet hodin, výtvarné dílny nebo barbershop. Letošní novinkou byla ukázka famfrpálu. Dosavadní král majálesu Pekelný Student svůj královský mandát neobhájil, na trůnu ho vystřídala Anička von Kočička.