Z promítacího plátna je pronášel letošní laureát Ceny 1. června Ivan Magor Jirous, kterého se město rozhodlo vyznamenat. Velký svéráz a výrazná svobodomyslná osobnost českého undergroundu, ale také člověk, který rád pil, pro sprosté slovo nešel daleko a servítky si nebral nikde.

To, jak Jirous někdy vystupoval, natočil z televizního dokumentu na kameru zastupitel za KSČM Jiří Valenta a při posledním jednání zastupitelstva promítal na plátno. Přestože všichni v sále viděli a slyšeli, jak opilý Jirous pronáší, že je mu česká společnost u pr…, a zdůrazňuje, že bojoval jen za sebe a za svoji svobodu a český národ ho nezajímá, k Valentově kritice se nepřidal nikdo.

„Magora jsem znal osobně, on měl ještě horší projevy, které naštěstí nebyly natočeny. Měl ale i neobyčejně krásnou literaturu a poezii," poznamenal Marcel Hájek. Ludvík Rösch (oba Občané.cz) komunistům připomněl Klementa Gottwalda. „Jirous byl hlavně velmi statečný a svobodomyslný, i když problémový člověk. V historii byla celá řada básníků, kteří byli fanfaroni a opilci. A co váš Klement Gottwald, opilec a masový vrah, ten vám nevadí?" hřímal Rösch. Magora Jirouse označil jako člověka, který před komunistickým režimem nikdy nezkrotl.

Věra Tydlitátová (Občané.cz) zase poděkovala, že komunisté pustili zajímavý dokument. „Chci za něj poděkovat, myslela jsem, že nám bude promítnut jeden díl majora Zemana, Mimikry, ale byla jsem příjemně překvapena," podotkla.

Primátor Martin Baxa (ODS) na Valentův příspěvek řekl, že je těžké reagovat.

„Jirous zasvětil boji za svobodu celý život, ale chápu, že s vámi se na tom nemohu shodnout, a myslím, že na předávání ceny nepřijdete," řekl Baxa a dodal, že právě komunistická strana se podílela na tom, co český národ v totalitě absolvoval.

Slovanský starosta Lumír Aschenbrenner (ODS) si posteskl, že si Jirous plzeňskou cenu nepřevezme osobně. „Jeho knihu básní jsem koupil své dceři," pochlubil se.

Hájek měl ale připomínky k druhé laureátce na plzeňskou cenu, k Jiřině Šiklové. „Je to cena 1. června, za odvahu po měnové reformě, kdy byli lidé zavíráni. Paní doktorka tehdy seděla v komunistické straně a to mi vadí víc," přiznal Hájek.

Na zastupitelstvu se polemizovalo o ceně také ve smyslu, že by neměla být udělována jako v posledních letech disidentům, ale obecně lidem, kteří šíří přes média myšlenky lidských práv a svobodu.

Cenu 1. června uděluje město Plzeň jako připomenutí veřejného vystoupení Plzeňanů proti totalitě dne 1. června 1953. Tehdy tu lidé otevřeně vyjádřili nesouhlas s měnovou reformou a šlo o první povstání proti režimu v Evropě. Jenže tehdejší režim jej potlačil a zatajil a protestující lidi pozavíral nebo perzekvoval.

Plzeňskou cenu dostal například prezident Václav Havel, Ivan Medek, Pavel Tigrid, Jefim Fištejn nebo Petruška Šustrová.

Kdo dostane letos Cenu 1. června

Ivan Magor Jirous (in memoriam ) a Jiřina Šiklová.
Cenu 1. června uděluje Plzeň jako připomenutí veřejného protestu Plzeňanů po měnové reformě v roce 1953, kdy lidé otevřeně vystoupili proti totalitnímu režimu.