Zaměstnává jich totiž čím dál méně. Hrozí, že nesplní zákonem předepsané limity, a proto si vyčlenil v rozpočtu pro letošní rok 700 tisíc korun na pokutu, kterou za to dostane.

Zákon říká, že každý, kdo zaměstnává víc než 25 osob, musí mít čtyři procenta postižených. Plzeňský magistrát má zaměstnanců 560.

Tajemnice magistrátu Dagmar Škubalová uvedla, že město v minulých letech povinný podíl dlouhodobě plnilo. „V roce 2012 zaměstnával magistrát i s obvody 36 zdravotně postižených, máme pro ně vyčleněné pozice vrátných, které jsou primárně těmito osobami obsazovány, ovšem i na ostatních pozicích v rámci úřadu jsou zaměstnáni lidé se zdravotním postižením," řekla Škubalová. Připustila ale, že při posledním vykazování už bylo město s počty hendikepovaných zaměstnanců na hranici zákonného limitu.

Podle Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, se zaměstnavatelé s povinností příliš netrápí. „Málokdo to dodržuje. Je s tím práce, často se lidé také těžko shánějí, protože zaměstnavatelé mají pro pracovní pozice určité předpoklady, a ty někdy hendikepovaní nesplňují," prohlásil. Dodal, že podle průzkumů u firem i ve veřejné správě je problém s dodržováním zákonné podmínky u obou složek.

Například první městský obvod zaměstnává podle tajemnice úřadu Heleny Řežábové tři osoby se zdravotním znevýhodněním, a to na zkrácený úvazek na pozici vrátný, spojovatel. „Z celkového počtu 112 zaměstnaných osob zákonný požadavek nesplňujeme," potvrdila Řežábová.

Podobně je na tom Doubravka s 59 zaměstnanci na obvodním úřadě. Po přepočtu na různé půlúvazky a podobně by tam mělo pracovat 2,29 osob s hendikepem. „Zaměstnáváme jich jen 1,9," potvrdila tajemnice úřadu Martina Brůhová.

Když se ze všech úřadů různé částky za neplnění posčítají, může to dát dohromady až statisíce korun, což potvrzuje částka blokovaná městským rozpočtem. Ne vždycky je ale jednoduché lidi s hendikepem v práci udržet. Podmínky pro to, aby bral člověk invalidní důchod, se totiž stále zpřísňují a lidé o dávky přicházejí. „Zaměstnával jsem člověka s částečným důchodem, jenže on o něj přišel. Z mého pohledu je na tom zdravotně pořád stejně, nemůže tahat po krámě těžké věci, zajišťuje pro mě administrativu," uvedl jeden z plzeňských podnikatelů. Vysvětlil, že tím, že přišel o důchod, by ho měl nejspíš podle zákona teď vyhodit a zaměstnat jiného s důchodem. „Pak bych splňoval zákonnou podmínku. Ale já to neudělám, svou práci vykonává dobře," dodal podnikatel.

Ne všichni zdravotně postižení navíc o práci stojí. „Jsou to lidé jako každý jiný, někdo prostě pracovat nechce a nebude," podotkl Krása.