Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magistrát: Volby nespojíme

Plzeň – Spojovat volbu prezidenta s místním referendem o Corsu plzeňský magistrát rozhodně nehodlá.

8.11.2012 40
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vlastimil Leška

Přestože krajský soud rozhodl o společném termínu (11. a 12. leden) obou akcí, úřad trvá na tom, že každý volič bude muset navštívit dvě volební místnosti a dvě volební komise. V některých případech dokonce může být každá z místností pro jeden volební okrsek v různých budovách a výjimečně i v jiných čtvrtích. „Řídíme se výkladem ministerstva vnitra. V žádném případě to nesloučíme," zopakoval vedoucí odboru správních činností magistrátu Roman Matoušek a poukázal na webové stránky ministerstva vnitra. Tam je ale pouze doporučení. „Domníváme se, že není vhodné používat jednu volební a hlasovací místnost, popř. společnou hlasovací nebo volební schránku," uvádí ministerstvo.

Naproti tomu stojí právní názor Františka Korbela, místopředsedy legislativní rady vlády a náměstka ministerstva spravedlnosti pro sekci legislativně právní. „Pokud jde o otázku, zda při společném konání referenda s volbami mají být odděleny urny, místnosti a volební komise, pak žádný zákon to neříká výslovně. Dovodil bych však, že tím, že oba zákony (míněno o volbách a o referendu) popisují složení volebních komisí a neumožňují výslovně jejich sloučení, tak komise by měly být dvě, stejně tak urny. Ale nic podle mého názoru nebrání tomu, aby se vše odehrávalo v jedné volební místnosti," uvedl Korbel.

Ministerstvo vnitra ale trvá na svém výkladu. „Způsob ustavení komisí pro hlasování v místním referendu a okrskových volebních komisí pro volbu prezidenta republiky je zcela odlišný, a to nejen personálně, ale i s ohledem na lhůty k delegování jejich členů, proto není možné, aby tyto komise byly totožné a ani nelze směšovat jejich činnost," uvedl Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva. Dodal, že podle zákona o volbě prezidenta republiky může být při sčítání hlasů okrskovou volební komisí přítomen pouze zákonem určený okruh osob, který není totožný s okruhem osob, které mohou být přítomné při sčítání hlasů při místním referendu. „Z toho vyplývá, že sčítání odevzdaných hlasů, jak v místním referendu, tak při volbě prezidenta musí probíhat odděleně," vysvětlil Oliva.

Lidé, kteří plzeňské referendum prosadili až prostřednictvím Krajského soudu v Plzni, s postupem magistrátu nesouhlasí. „Podáme trestní oznámení," potvrdil člen přípravného výboru pro referendum Martin Marek.

Matoušek ale postup úřadu hájí. „Naším cílem není to, abychom se poučili, jaký postup je správný. Rozhodně nebudeme riskovat zpochybnění prezidentských voleb v Plzni a jejich opakování," zdůraznil Matoušek.

Zajímavý je i poznatek z Prahy 7, kde se bude konat referendum rovněž s lednovými prezidentskými volbami. „Zabýváme se tím, na radnici převládá názor rovněž referendum a volby striktně rozdělit," prohlásil mluvčí tamní radnice Martin Vokuš.

Co doporučuje ministerstvo

„S ohledem na zvláštní úpravu průběhu hlasování včetně zjišťování jeho výsledku jak v zákoně o místním referendu, tak v zákoně o volbách do zastupitelstev obcí, se domníváme, že není vhodné používat jednu volební a hlasovací místnost, popř. společnou hlasovací nebo volební schránku." zdroj: web min. vnitra

Názor právníka

„Podle mého názoru nic nebrání tomu, aby se vše odehrávalo v jedné volební místnosti."
František Korbel, místopředseda Legislativní rady vlády a náměstek ministra spravedlnosti pro legislativně právní sekci.

Názory tří stran: Co Plzeň čeká, když se stavba Corsa zastaví

Plzeňané mohou v referendu rozhodnout, zda stavbu obřího nákupního centra zastaví, či bude moci v prostoru po zbouraném Domu kultury Inwest vyrůst. Co se stane, když se stavba zastaví? Město může začít vyjednávat s investorem o odkoupení pozemků, ale zástupce společnosti Amádeus varuje, že může dojít k zakonzervování současného stavu a Plzeňané se budou příštích patnáct let dívat na staveniště. Zeptali jsme se, co si o kladném výsledku referenda myslí tři aktéři.

Primátor Martin Baxa

Martin BaxaSeznámíme veřejnost s tím, co bude kladné referendum pro město Plzeň znamenat. Minimálně půjde o 260 milionů korun, což jsou náklady vycházející z odhadované ceny pozemků, na nichž chce investor stavět. Vyzvali bychom investora, aby nám je za ceny v místě a čase obvyklé prodal. To je jeden ze způsobů, jak případné pozitivní rozhodnutí referenda naplnit. Není ale vůbec jisté, že by nám Amádeus pozemky za tuto cenu nechal. A je třeba také říci, že rozpočet města s výdejem této částky rozhodně nepočítá.

Jan Piskáček, zástupce spol. Amádeus

Jan PiskáčekSpolečnost je přesvědčena, že po poskytnutí relevantních informací Plzeňané v referendu stavbu multifunkčního projektu Corso podpoří. Projekt není jenom o obchodech, ale i o službách, sportu a kultuře a také o vytvoření minimálně 200 nových pracovních míst, o nových obchodních příležitostech, o daních placených do rozpočtu města a například i o modernizaci Americké třídy. Zájmem společnosti a jejích investorů je aktivní rozvoj dané lokality. Pokud by však došlo ke zmaření projektu Corso, jednání o prodeji pozemků městu nevylučujeme, nebudeme však předjímat schopnost dohodnout se na ceně. Náš záměr není od města peníze získat, ale naopak je do Plzně přinést. Nejhorším možným výsledkem podnikání aktivistů by bylo zakonzervování stávajícího stavu, kdy pozemek zůstane prázdný, a Plzeňané se tak budou následujících patnáct let dívat na staveniště. Pro investora je tato situace velmi negativní, není a nikdy nebyla jeho záměrem.


Martin Marek

Martin Marek

Pokud bude referendum kladné, je jasné, že se obchodní dům nepostaví. Město může přijmout stavební uzávěru a chtít odkoupit pozemky společnosti Amádeus. Pak by si mohlo zregulovat územní plán a v budoucnu by tam mohla být městská zástavba tak, jak navrhují architekti. Na prostor by mohla být vypsána architektonická soutěž. Pokud Amádeus odmítne pozemky prodat, může přijít s jiným návrhem, co tam postavit. Nákupní centrum už by to být nemohlo a s posuzováním nového projektu by se začalo úplně od začátku.

Autor: Dana Veselá

8.11.2012 VSTUP DO DISKUSE 40
SDÍLEJ:
Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení