„Cílem není všechny pobít, ale zvěř především zneklidnit. A dostat ji z okolí domů a zahrad,” uvedl Marek Kůs z magistrátního odboru životního prostředí s tím, že na tomto území se trvale pohybuje asi 30 divočáků, kteří si klidně dojdou pro potravu na komposty do místních zahrad. „To dříve dělali ve stavu nouze, nyní se už nenamáhají najít si potravu jinak. Kompost se zbytky ovoce a potravin je pro ně prostřený stůl, cítí jej na 30 až 40 metrů a plot pro ně nebývá překážkou,” vysvětlil Kůs.

Místní lidé potvrzují, že divoká prasata jsou problém a že se jich obávají. „Když jdete například ven se psem, míjíte totálně rozrytá území,” potvrdil Miroslav Petr, který bydlí na kraji Lhoty. Kvůli divočákům už stavěl na své trase například autobus, rodince s bachyní muselo dát přednost na silnici osobní auto. „Byla ode mě asi osm metrů,” uvedl řidič.

Prasata jsou nebezpečná hlavně pro volně pobíhající psy, ale i lidé jsou varováni, aby se zejména k bachyním s mláďaty nepřibližovali. „Riziko střetu tady je,” míní Kůs.

Na páteční dopoledne je proto připravena unikátní akce, kterou zatím úřady neorganizovaly. Naháněči obstaví jednotlivá teritoria, kde je předpoklad, že se divoká prasata právě vyskytují, a budou je pak vytlačovat proti připraveným střelcům.

Podle Kůse nevznikl na Valše problém z roku na rok, ale jde o dlouhodobější záležitost, kterou se teď město ve spolupráci se Správou veřejného statku rozhodlo řešit. Akci rozhýbaly právě stížnosti lidí. Úředníci vyzývají Plzeňany, aby akci nepojali jako zajímavé divadlo, ale žádají je, aby se na přístupových lesních cestách raději nepohybovali. „Bude tam přítomna městská policie, která bude z území lidi vykazovat,” potvrdil Kůs. Už ode dneška mají místní upozornit na naháňku prasat varovné cedule.

Odlov prasat budou mít na starosti profesionálové z městských lesů Správy veřejného statku.