V osmi nových voliérách se nyní zabydlují drápkaté opičky, pásovci, kubánské nutrie hutia, stromoví dikobrazi kuandu a také papoušci ary vojenské. „Jsou tu také hlodavci aguti známí z knížky o Robinsonovi nebo jediná noční opice na světě – mirikina noční," popisuje obyvatele mluvčí zahrady Martin Vobruba.

Většinu zvířat už plzeňská zoo chovala dříve, novinkou je opička lvíček zlatý. „Připomíná mi zpěváka Dana Nekonečného. Ten je také vždycky celý žlutý a do zlatova," podotkl šéf zoo Trávníček.

Zahrada má zatím na zkoušku dva samce, časem by mohla jednoho z nich vyměnit za samici a pokusit se o vlastní odchov.

Lvíčci sdílí vnitřní část výběhu s letošním mládětem pásovce kulovitého. A jak se dva chlupatí samci snáší s půlroční samičkou chudozubého savce? „Lvíčci nikdy pásovce neviděli, takže se z voliéry čas od času ozývá výhrůžné kníkání," přibližuje soužití kurátorka opic a šelem Lenka Václavová. Tyto drápkaté opičky totiž zrovna odvážné nejsou. Když něco neznají, příliš se nepřibližují a jen zpovzdálí vyhrožují.

O bezpečnost pásovce se ale Lenka Václavová nebojí, samička se do kuličky umí stočit už od malička, ne nadarmo má přezdívku Tenisák. Ven ale pásovec, který už váží kolem jednoho kilogramu, nesmí. „Umí velmi dobře hrabat a ve venkovní části voliéry je nová výsadba," vysvětluje Václavová. Rodiče tohoto mláděte také sdílí prostor s opicemi, nad nimi se prohání lvíčci zlatohlaví.

Samička, která už stejně jako rodiče jí namočené psí granule, měkké ovoce nebo třeba červy, v Plzni napořád nezůstane. „Jsme domluveni se zahradou v Olomouci, že tam najde nový domov, až se jim uvolní místo," doplňuje kurátorka. Dočasný pobyt pásovce v Plzni může trvat několik týdnů nebo i měsíců.

Rekonstrukce téměř padesát let starých voliér vyšla na necelý milion korun a zahrada ji zaplatila z vlastních prostředků. V plzeňské zoo také vrcholí rekonstrukce voliéry kondorů. Podle ředitele Trávníčka už zbývá jen velmi málo původních expozic. „V podstatě už nemáme moc co rekonstruovat, ještě letos se pustíme do obnovy starých ptačích klecí v Dinoparku. I ty jsou zhruba padesát let staré," podotkl Trávníček.