Druhé kolo jste vyhrál. Co myslíte, že mělo největší vliv na výsledek?
Při nízké účasti rozhodlo to, koho oslovil kandidát spíš soukromě, svým životem, než kolik má stranických příznivců. V tom případě by byl pan Šimánek jasným favoritem, podpořila ho sociální demokracie, komunistická strana, ANO i lidovci. Asi nerozhodovala stranická příslušnost, ale osobní vlastnosti kandidáta.

Myslíte si, že by při vyšší volební účasti byly výsledky jiné?
Myslím si, že bych určitě dopadl hůře. Kdyby přišli tzv. anonisti, myslím, že by asi vyhrál pan doktor Šimánek.

Teď je z vás senátor, ale avizoval jste, že chcete zůstat i starostou Slovan. Jak to bude probíhat prakticky?
To bylo první, na co jsem se ptal bývalého senátora Jiřího Šnebergera, než jsem kandidaturu přijal. Ptal jsem se i primátora Teplic, pana Kubery, jestli se obě funkce dají zvládnout. Oba říkali, že s šestnáctiletou zkušeností na obvodě se to zvládnout dá. Doufám, že nekecali.

Jak často zasedá Senát? Jak často budete v Praze?
Je to v podstatě nárazová záležitost a rozhodně je zatížení starosty vyšší než zatížení senátora.

Řekl jste, že pokud budete cítit nevůli občanů Slovan k tomu, že máte dvě funkce, vzdáte se jednoho z postů. Jak se taková nevůle pozná?
Nevím, jak vypadá nevůle, za těch šestnáct let jsem se setkával spíš s vůlí. Ale myslím, že bych to poznal.

Starosta a senátor. Čím jste víc?
Nechci to rozlišovat, ale kdybych se musel rozhodnout, byl jsem vždycky spíš starosta.

Pravicových zástupců v Senátu není moc. Je vůbec šance něco ovlivnit nebo změnit?
Jsem zástupcem pravicové frakce, ale pokud bude něco rozumného, nebudu hlasovat proti jen proto, že jsem za ODS a Korunu českou. Pravice je sice v menšině, ale to bychom nemohli dělat nic, nemělo by smysl tam ani chodit.
Dá se v Senátu přímo pomoct Plzni?

Nechci pomáhat konkrétnímu městu, to bych byl populista. Vždycky jsem říkal, že chci pomoct podnikatelskému prostředí a obcím, což následně pomůže samotné Plzni.

Lidí, kteří přišli k volbám, bylo jen 15,5 procenta. Čím to je, že lidi nechodí k senátním volbám?
Mrzí mě to a určitě bych měl silnější mandát. Ale myslím si, že ta nechuť vůči Senátu už trošku mizí. Dřív jsem slyšel hlasy o zrušení, teď je to lepší, teď už jenom nechodí, což je posun k lepšímu. Je to hlavně o nesledování práce Senátu.

Čím je pro vás Senát?
Je to poslední brzda jak vylepšit zákon, který se nepovedl ve Sněmovně. Těch příkladů, kdy se to podařilo, je několik, ale lidi si toho nevšímají. Před několika lety Senát například zamítl nákup gripenů za miliardy korun. Tam zafungoval.