I když už demolice začala, dá se podle Zdeňka Lukeše stále zachránit cenná ocelová konstrukce.

Jaký máte vztah k Domu kultury vy osobně?
Velmi úzký, protože moje firma na výškové práce na něm pracovala – osobně jsem ho natíral. Navíc jsem tam chodil do divadla, vzpomínám třeba na hovory Petra Jančaříka. Dokonce jsem se stal donátorem Divadla Miroslava Horníčka.

Kdy a jak vás napadlo začít bojovat proti zbourání?
Loni v únoru, kdy měl Pavel Domanický přednášku v památkovém ústavu. Kořeny toho ale sahají do roku 2009.

Co vám nejvíc vadí na tom, že se DK Inwest zbourá?
Je to šílená kulturní ztráta pro Plzeň. Chodím na akce týkající se Evropského hlavního města kultury 2015 a všichni bědují, že tu chybí prostory. Kapacita Inwestu je nenahraditelná – odepsal se sál s 1200 místy a Divadlo Miroslava Horníčka s 300 místy. Je to největší kulturní barbarství od druhé světové války.

Kulturní dům už byl několik let ve špatném stavu. Jak by se s ním dalo podle vás naložit a pracovat, aby o něm lidé neříkali, že je to ´Dům hrůzy u Radbuzy´, a získal zpět svou někdejší slávu?
Z hlediska památkové péče, která se snaží nechat všemu čas a pak to teprve zhodnotit, je kritických padesát let a pak se ukáže, zda to má hodnotu nebo nemá. Pak teprve by se mělo rozhodnout, zda se stavba přestaví nebo nechá. Ne po pětadvaceti letech jako tady. A původní Inwest by šel určitě předělat tak, aby v něm byly obchody a zároveň zůstaly zachované sály. Jenže investor je evidentně nekulturní, je to devastátor.

Pokusil jste se také nechat zapsat Inwest mezi kulturní památky…
Loni 6. května jsem návrh podal, ale dopadlo to polomafiánským způsobem. Ministerstvo nepostupovalo podle památkového zákona, který mu ukládá informovat vlastníka, že s objektem nesmí nic dělat, ale postupoval podle správního řádu. Dodneška správní řízení nezahájili.

Majitel Inwestu ale říká, že donedávna si této budovy nikdo nevšímal a všichni ji jen hanili. Až když oznámil své záměry, začali si jí aktivisté všímat a snaží se znemožnit stavbu nového centra. Považuje to dokonce za účelový krok.
Rozhodně to není účelové a nešel jsem do toho, abych jim něco kazil. Myslím si dokonce, že tam Amádeus může něco postavit, ale vedle – mezi Inwestem a Teskem. Kulturák se bourat nemusel, rekonstrukce je sice náročná, ale je možná. Velmi dobře a kultivovaně podobný problém vyřešila stejná firma v Hradci Králové.

Demolice už začala, ale vy bojujete dál. Proč? Za co?
Teď už bojujeme jen o tu cennou ocelovou konstrukci. Ideální by bylo nechat ji na místě a přestavět to okolo ní. S tím souhlasí i architekt Inwestu Miloslav Hrubec.

Šlo by zachránit ji i jinak? Vzít ji a přesunout jinam?
To už ztrácí na autenticitě. Jak by se to navíc přesouvalo? Jde o silné ocelové sloupy. Přesadit to zkrátka nejde.

Vy teď bojujete hlavně tím, že sháníte vyjádření různých architektů a odborníků, další aktivisté zase paragrafy. Myslíte si, že to může demolici zastavit?
Je třeba bojovat do posledního dechu. Naděje umírá poslední. Předám tahle vyjádření právníkům a uvidíme…

Takže i teď by mělo smysl zastavit bourání a pustit se do rekonstrukce?
Určitě. Jsem stavař a pracoval jsem na přestavbě Národního divadla v roce 1983. Bylo bez oken, bez dveří a uvnitř jezdil buldozer a bagříky. Rekonstrukce je vždycky zásadní zásah.

Jak vám bylo, když jste viděl, že demolice začala?
Ještě víc jsem se naštval, pro Plzeň to bude obrovská ztráta. Mnohem hůř to nejspíš nese architekt Hrubec, ale i já se v noci občas vzbudím a vymýšlím nějaké fígle, jak by se to ještě dalo ovlivnit. Ten monolit, který tam má vzniknout, navíc nerespektuje vůbec žádné plány.

Kolik času už jste záchraně Inwestu věnoval?
To se nedá odhadnout na hodiny ani na peníze. Památkařina byla vždycky otázkou srdce a poslání.