„Hasiči by měli být v první řadě připraveni pomáhat, a to po všech stránkách. Především je potřeba odborné přípravy, není to jen o běhání s hadicí,“ míní velitel.

Hornolukavičtí soutěžící přesto podávají slušné výkony. „Třináctkrát jsme byli přeborníky okresu, dvakrát mistři republiky, osmkrát jsme vyhráli krajskou soutěž…“ jmenuje Hůla. Tradicí už je také Západočeská hasičská liga. „Tu u nás každoročně zahajujeme, stejně tomu bude i letos,“ podotkl.

SDH má v této době 90 členů, zásahová jednotka vyráží do terénu léta sloužící, ale stále spolehlivou avií. „Vyjíždíme hlavně k požárům, a to na území obce. Od loňského roku máme také mikrobus Volkswagen,“ pokračuje Hůla.

Tři roky hasiči také bydlí ve zrekonstruované zbrojnici. V letošním roce se nejspíše začne pracovat na její nástavbě, v níž by měla vzniknout společenská místnost určená všem spolkům z obce.

Hasiče však trápí to, co velkou většinu sborů. „Problém máme s lidmi. Ve sboru nemáme vůbec žádné žáky. Sice si myslím, že by se děti sehnat podařilo, ale nejspíše by je neměl kdo vést,“ krčil Hůla rameny. „A od toho, že nemáme děti, se pak odvíjí i že nám chybí starší členové. Nemáme si koho vychovávat,“ dodal.