Pavla a Luďka, dva hochy staré pár dnů zná celá republika. Příběh chlapečků odložených v plzeňském babyboxu se rychle rozkřikl a snad každého zajímá, co s nimi bude dál.

Zejména tedy s Pavlem, kterého do babyboxu odložili krátce po nedělní šesté hodině ranní a který je stále ve vážném stavu v péči lékařů.

„Díky intenzivní lékařské péči se u něj podařilo stabilizovat funkci plic a také krevního oběhu. Jeho stav však zůstává i nadále velmi vážný,“ sdělila v pondělí mluvčí Fakultní nemocnice Plzeň Gabriela Levorová.

Odložený chlapeček měl mít navíc na těle podlitiny.

Luděk, druhý hoch, skončil v babyboxu tři hodiny po něm. Je na tom lépe. „Jeho stav je stabilizovaný, pečují o něj na oddělení fyziologických novorozenců,“ dodala mluvčí.

Babybox. Ilustrační foto.
Čtvrté děťátko z plzeňského babyboxu dostalo jméno Pavel, páté Luděk

Zakladatel babyboxů Luděk Hess má za to, že informace o špatné stavu dítěte jsou 'lehce nadnesené' a že vychází i z kritiky babyboxů, jíž čelil, když se snažil v plzeňských nemocnicích zařízení otevřít. Podlitiny, které dítě mělo, podle něj nemusí nutně znamenat, že s ním matka špatně zacházela. „Hematom může vzniknout i při porodu. Stává se to,“ upozorňuje Hess. „Jsem přesvědčen, že osoba, která odnese dítě do babyboxu, je korektní. Mohla by ho odložit na jiném místě, ale neudělala to. Těžko by ho cestou ještě nějak trýznila,“ tvrdí.

Policisté se případem intenzivně zabývají. „Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení. Kriminalisté nadále prověřují veškeré okolnosti případu a s ohledem na jeho citlivost nebudeme v tuto chvíli poskytovat žádné bližší informace,“ sdělila jejich mluvčí Markéta Fialová.

Co teď chlapečky čeká?

Možná jako předchozí děti z plzeňského babyboxu skončí v Dětském centru Plzeň a budou čekat na osvojení. „Máme s tím zkušenosti. Děti z babyboxu osvojitelé přijali, mají se dobře a prospívají,“ říká ředitelka centra Jana Tytlová, která ale babyboxům nefandí. „Problém je, že nevíme nic o minulosti dítěte, o jeho rodině, a přitom jsou žadatelé o osvojení, kteří nechtějí dítě například jiného etnika nebo od duševně nemocné matky. Je potřeba zjistit, co se dá, ale nikdy nezjistíme vše,“ míní.