VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loosův případ: Slabost pro děvčátka

Plzeň, Texas (USA) – Byl geniálním architektem, ale zároveň člověkem s vášněmi i slabostmi. Adolf Loos, v Plzni známý jako autor slavných interiérů, které do města vábí stovky zájemců o architekturu, čelil v předválečné Vídni vyšetřování z pohlavního zneužití tří nezletilých děvčátek.

21.5.2015 8
SDÍLEJ:

Adolf Loos.Foto: Archiv

Knihu Der Fall Loos (Loosův případ) o tom letos ve Vídni publikoval profesor Christopher Long z Texaské univerzity v Austinu. A právě on bude ve čtvrtek přednášet v plzeňském Loosově apartmánu v Bendově ulici č. 10. „Loos byl prakticky zproštěn viny, prokázaly se mu jen obscénní kresby dívek, které nutil zaujímat vyzývavé pózy. Dostal podmínku," líčí profesor Long.

Přednášet bude o způsobech Loosova architektonického myšlení, řeč se ale může stočit právě i na soukromý Loosův život. Proč Long vůbec nelichotivé detaily „tahá" na veřejnost? „Loos bude vždy připomínán jako skvělý architekt a brilantní esejista na téma architektura. I tato věc je ale součást jeho životopisu, která nesmí být zahalená tajemstvím," vysvětluje Long.

Adolf Loos byl v září 1928 zadržen kvůli domnělému zneužití tří dívenek ve věku od 8 do 10 let, které mu stály modelem. Soud se konal v prosinci 1928. Podle Longa je pravděpodobné, že se architekt provinil o něco víc, ale svědectví měla mezery a odporovala si.

Plzeň Longovi učarovala. „Má šanci stát se cílem cest těch, kdo milují moderní architekturu," dodává.

Long: Loos nutil dívky zaujímat vyzývavé pózy

Profesor Christopher Long z Texaské univerzity v Austinu publikoval v tomto roce prostřednictvím vídeňského nakladatelství Amalthea knihu Der Fall Loos (Loosův případ), která přináší podrobnosti o vyšetřování Adolfa Loose z pohlavního zneužití tří nezletilých děvčátek v předválečné Vídni.

Diskusi o tomto temném okamžiku v životě slavného architekta rozpoutala letošní výstava ve vídeňském muzeu užitého umění (MAK) Josef Hoffmann/Adolf Loos: Cesty k modernitě. Profesor Long patří k předním znalcům díla Adolfa Loose i architektury a designu střední Evropy. Jeho kniha z roku 2011 „The Loo-shaus", pojednávající o slavném „domě bez obočí" na Michalském náměstí ve Vídni je beznadějně vyprodána.

Fetišisticky vyhlížející ložnici navrhl 33letý Loos pro svoji manželku, 20letou tanečnici a herečku Linu, v roce 1903.

Ve čtvrtek bude Christopher Long přednášet o způsobech Loosova architektonického myšlení v plzeňském Loosově apartmánu v Bendově 10.

„Budu hovořit o vývoji Loosova zvláštního pojetí architektury a designu. Zaměřím se na jeho rané eseje, představím vývoj jeho myšlení a jaký to mělo vliv na začlenění těchto idejí do architektury. Rád promluvím právě o tom, jak se některé jeho myšlenky projevují v návrzích jeho bytových interiérů. Loos tvořil v Plzni řadu let a realizoval zde řadu svých návrhů, které odrážejí určité období manýrismu v Loosově tvorbě. Bytové interiéry často zanikají. Skutečnost, že se v Plzni zachovaly ve velkém množství a některé prakticky nedotčené považuji za velmi mimořádné. Člověk tak může vidět Loosovy myšlenky v praxi," popisuje slovutný profesor.

Které Loosovy práce máte obecně nejraději ať v cizině nebo u nás?
Nadšení prožívám při návštěvách pražské Müllerovy vily, kterou považuji za Loosovu nejlepší architektonickou práci. Také se mi velmi líbí Dům Khuner v rakouském Payerbachu, kde se nyní nachází skvělý hotel s báječnou restaurací. V Plzni mám nejraději Brummelův dům.

Letos jste vydal jste knihu Loosův pád. O čem přesně pojednává?
Je o soudu s Adolfem Loosem, který byl v roce 1928 obviněn ze sexuálního zneužívání dětí. V září 1928 byl zadržen kvůli domnělému zneužití tří dívenek ve věku od 8 do 10 let, které mu stály modelem. Soud se konal v prosinci 1928 a Loos byl prakticky zproštěn viny, prokázaly se mu pouze obscénní kresby dívek, které nutil zaujímat vyzývavé pózy. Dostal podmínku. Je pravděpodobné, se provinil o něco víc, ale svědectví děvčátek měla mezery a odporovala si. Moje kniha se zaměřuje na uvěznění, soud a jak veřejnost, zvláště pak média, na případ reagovala. Nechybí ani popis politického pozadí procesu.

Jak důležitá je dnes tato diskuse o případu Loosova zneužívání nezletilých dívek?
Pokud jde o Loose jako architekta, tak velmi málo, prakticky vůbec. Loos bude připomínán jako skvělý architekt a brilantní esejista na téma architektura. Důležité je to na druhé straně z důvodu, že šlo o veřejný skandál, jehož pachuť na Loosovi ulpěla. Nyní jde o téma, které probírá mnoho lidí, včetně těch, kteří vědí o Loosově tvorbě jen velmi málo. Je to ale součást Loosova životopisu, která nesmí být zahalená tajemstvím. Pro mě osobně z hlediska mé odbornosti to také odkrývá mnoho podrobností o kulturních a politických zápasech ve Vídni na konci 20. let minulého století.

Myslíte, že tato kauza ovlivnila fakt, že Loos koncem 20. let pobýval velkou měrou v tehdejším Československu? Nesnažil se tak trochu uniknout rakouské soudní moci?
Myslím, že ne. Možná byla v tomto ohledu důležitější jeho tehdejší svatba s Plzeňankou Klárou Beckovou, podobně jako skutečnost, že pracoval na pražské Müllerově vile. Je zajímavé, že Loos získal zakázku na Müllerovu vilu přesně v době, kdy skandál propukl a čekal jej soud. Adolf Loos se i potom do Vídně vracel, takže myslím, že se rakouských soudů ani policie nebál. Lidé celkem rychle na jeho případ zapomněli, což nám zejména v dnešní době může připadat poněkud neobvyklé. Loosovo působení v Plzni zas ovlivnily zakázky, které měl díky kontaktům na místní investory.

Má podle vás Plzeň šanci stát se poutním místem milovníků moderní architektury, obzvláště díky tvorbě Adolfa Loose?
Jakmile se lidé obecně o Loosově plzeňské tvorbě dozvědí větší měrou, má město šanci stát se cílem cest těch, kdo milují moderní architekturu a zajímají se o ni. Myslím, že to přijde postupně, podobně jako tito lidé objevují Loosovo rodiště Brno a tamější slavnou vilu Tugendhat. Umím si představit, že to přinese významný dopad na plzeňský turismus. V USA vědí o hodnotách Loosových plzeňských prací zatím hlavně jen odborníci a velcí nadšenci. Očekávám ale, že se to změní. A to spíše dřív, než později.

David Růžička

Autor: Redakce

21.5.2015 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Uchazeči se mohou po předchozí telefonické domluvě na čísle 777 010 298 dostavit na adresu Libušínská 48, Plzeň. , Místo výkonu práce: Plzeňský kraj, Zaměstnavatel zajišťuje ubytování a dopravu.. Pracoviště: Ergis & group s.r.o. - plzeňský kraj, 301 00 Plzeň 1. Informace: Oksana Sokivka, +420 777 010 298.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč

Zámečníci strojů Zámečník - navíječ cívek. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Životopisy na adresu: david.benes@etd-bez.cz, Náplň práce: navíjení cívek transformátorů, Požadujeme: pečlivost, zodpovědnost, prostorovou představivost a manuální zručnost, Nabízíme: růst mzdy po zapracování, odměny za výkon, Absolventy zaučíme., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na penzijní připojištění, závodní stravování, příspěvek , na vzdělávání. Pracoviště: Etd transformátory a.s. 001, Zborovská, č.p. 54, 301 00 Plzeň 1. Informace: David Beneš, +420 731 193 446.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 127 Kč

Strojírenští technici Kontrolní dělník MTK v provozu Kovárna. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 127 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , vyučen ve strojírenském oboru a min. 1 rok praxe na pozici kontrolora TK, znalost kontrolních, výrobních a technologických postupů, znalost čtení technických výkresů a ověření rozměrů výkovků v praxi, znalost práce na PC, Popis práce: , zabezpečení chodu činností metalurgické kontroly výkovků, zajištění sledování a evidence veškerých naměřených hodnot a kontrola s výrobním předpisem, 3-směnný provoz, Nabízíme: , - zázemí tradiční strojírenské firmy, - mzdu min. 127,- Kč/hod. , -příplatek za odpolední směnu 7 Kč a noční směnu min. 12 Kč , - příspěvek na penzijní připojištění 700 Kč, - příspěvek na stravování, - 5 týdnů dovolené, - finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5000 Kč, - čtvrtletní přítomnostní odměna 3000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.

Výroba - Výroba Seřizovači 110 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Horizontkář - obsluha horizontky W 225. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , vyučen ve strojírenském oboru a min. 3 roky praxe s obsluhou obráběcího stroje, dokonalé čtení strojírenských výkresů a orientace v nich. Výhodou: platný vazačský a jeřábnický průkaz, Popis práce: , obsluha horizontky W 225NC, osazená řídícím systémem Siemens Sinumeric 840C, opracování velkých zalomených hřídelí s přídavkem 15 mm/pl., nepřetržitý provoz, Nabízíme: , - zázemí tradiční strojírenské firmy, - mzdu 110-120 Kč/hod., -příplatek za odpol. sm. 7 Kč, noční min. 12 Kč a výkonnostní max. 10% ze sazby, - příspěvek na penzijní připojištění 700 Kč, - příspěvek na stravování, - 5 týdnů dovolené, - finanční odměna za přivedení nového zaměstnance 5000 Kč, - čtvrtletní přítomnostní odměna 3000 Kč. Pracoviště: Pilsen steel s.r.o., Tylova, č.p. 1, 301 00 Plzeň 1. Informace: Personalistika, +420 734 642 337,734 692 817.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Akvabely. To jsou v Plzni zleva Zdeněk Rohlíček, Michal Štěrba a Bronislav Kotiš.

Cyrana střídají Akvabely

Daniel Bechný, ředitel Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, představuje výstavu, která připomíná popravené ve Spáleném lese u Klatov.

Třiasedmdesát popravených ve Spáleném lese. To jsou oni

Muž, který nechal štěňata umřít hlady, půjde před soud. Hrozí mu pět let

Klatovsko – Až pět let kriminálu hrozí Václavu M. (49) z Radkovic na Měčínsku, kterého klatovská policie nyní obvinila z týrání zvířat. Muž před měsícem odsoudil k smrti štěňata, která zanechal napospas osudu na poli u Radkovic. Část z nich skutečně zemřela hladem a žízní.

Další rozkopaná bude Lobezská

Plzeň - Další ulicí, kterou čeká kompletní rekonstrukce, je Lobezská. Frekventovaná slovanská komunikace se musí spravit už kvůli chystané rekonstrukci tramvajových kolejí na Koterovské třídě. Musí být hotová, protože bude sloužit jako objízdná trasa.

Dívka z dětského domova je už druhý týden nezvěstná

Klatovy, Plzeň - Kriminalisté Městského ředitelství policie Plzeň pátrají po pohřešované osobě.

Vnitřní bazén na Lochotíně čeká pravidelná každoroční odstávka

Plzeň - Vnitřní bazén v Plzni na Lochotíně čeká odstávka v souvislosti s pravidelnou údržbou, která potrvá od 23. července do 5. srpna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT