V národním kole o jejich nominaci za Českou republiku jednohlasně rozhodla odborná porota. Plzeň se prosadila například před hradem Karlštejn.
„Porotu přesvědčil nejen význam života a tvorby světoznámého architekta Loose, ale také svědectví, které prostřednictvím osobních příběhů tehdejších majitelů bytů ilustruje hodnotu místa v kontextu evropských dějin a uchovávání hodnot jako svoboda, demokracie a dodržování lidských práv," uvedla Helena Prokopová z městské organizace Plzeň – Turismus.
Vedle Plzně je za ČR nominováno ještě Arcidiecézní muzeum v Olomouci. O tom, zda některé z nominovaných míst označení Evropské dědictví opravdu získá, rozhodne v Bruselu na přelomu tohoto roku 13členný panel odborníků jmenovaných Evropským parlamentem, Evropskou radou, Evropskou komisí a Výborem regionů roku.
Zpřístupnění plzeňských realizací Adolfa Loose pro individuální turisty plánované na začátek turistické sezony je jedním z hlavních bodů projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. „Kromě prvotřídního designu představují svědectví o tragických událostech evropských dějin," uvedl náměstek primátora Martin Baxa.
Označení Evropské dědictví je určeno pamětihodnostem, které sehrály významnou roli v dějinách Evropy nebo při budování EU.