Na jaře letošního roku stouply výkupní ceny železa, mědi a dalších komodit. „Po nějakou dobu zůstaly na stejných hodnotách a v poslední době začaly i klesat. Nikoliv ale už na cenu, která platila v Česku v předcovidovém období,“ řekl Roman Štix, majitel Kovošrotu Štix v Plzni na Domažlické, kde se vykupuje železo, měď, hliník, nerez a další suroviny.

Za jeden kilogram vytříděného železného odpadu vyplácí plzeňský Kovošrot šest až sedm korun a padesát haléřů. Cena za kilo mědi činí 190 korun, za hliník pak 55 korun a za kilo nerezu 35 korun. Podobné ceny surovin jsou dnes i v dalších plzeňských výkupnách, jejichž pracovníci se shodují, že za poslední rok výkupní ceny mnohdy i několikanásobně vzrostly. V poslední době se však stabilizovaly a situace není tak turbulentní jako na jaře. Jak však majitel Kovošrotu dodal, ceny se mohou během několika dní změnit: „To je jasné, ceny surovin určuje burza.“

Ilustrační foto
Znásilňovač žen, bojovník proti Romům. To je muž vyhrožující otrávením vody

Ve sběrně druhotných surovin společnosti Resur v Tachově se výkupní ceny železného odpadu v současné době pohybují okolo pěti, šesti korun, ale nedávno se vykupovalo i za osm, devět korun. „A za týden mohou být ceny zase úplně jiné, závisí to na tom, jak se vyvíjí ceny na trhu,“ vysvětlil Vlastimil Matějka z tachovské provozovny.

Za dvě koruny vykupují tento týden v tachovském Resuru jeden kilogram vytříděných novin nebo časopisů. U smíšeného papíru stojí jeden kilogram korunu a padesát haléřů. Lidé ale ve velkém papír nevozí. „Nejvíce ho přivážejí spíše na jaře, když dělají velký úklid a vyklízejí třeba zahradní chatky, to už je letité pravidlo,“ dodal Matějka.

Martinské trhy na plzeňském náměstí Republiky.
Na trhy na plzeňském náměstí přijede i svatý Martin s družinou, podívejte se

Výkupní ceny nejen papíru, ale i ostatních surovin podle jeho slov teď kolísají. „Často jsou rozhodující ceny za dopravu. Pokud by byl někde poblíž zpracovatel papíru, může se nastavit výkupní cena vyšší. Pokud ale se papír vozí daleko, náklady za dopravu se promítnou i do výkupní ceny,“ uvedl dále s tím, že důležité je, aby byl papír vytříděný.

Ve výkupně na okraji Zbiroha se cena za železo pohybuje podle kvality mezi čtyřmi a šesti korunami za kilogram. Složitější je to s papírem, neboť odbytová firma si určuje cenu podle množství a lidé na severu Rokycanska ho moc netřídí. Proto je kilo za pouhý padesátník, o pár kilometrů dál v Komárově je to pětinásobek.