„Jde o pozůstatek po mých předchůdcích z ODS. Kdysi se uvažovalo o tom, že bude obvod chatu nabízet zaměstnancům, školkám a podobně," vysvětluje starosta Lochotína Miroslav Brabec (ČSSD). Z toho ale nakonec sešlo a obvod nyní základnu Bílý orel pronajímá za symbolickou korunu skautům.

Včera zastupitelé jedničky schválili bezúplatný převod pozemku pod vlekem, který je pár desítek metrů od chaty. Do správy jej žádal Městys Čachrov. „Jde o sjednocení vlastnictví. Nám patřila bouda s technickým zázemím pro vlek, který Čachrov provozoval," podotkl k převodu Brabec.

Chata s kapacitou 36 lůžek, již kromě skautů využívají i další organizace a kolektivy, je celoročně vytížená. „Roční provoz nás nestojí téměř nic, ale na větší investice nemáme peníze. Třebaže by jisté opravy potřebovala," dodal starosta. O tom, že by obvod projekt prodal, ale neuvažuje.

A to i přesto, že žádný jiný plzeňský obvod nic podobného ve správě nemá. „Je to opravdu atypické a příliš smyslu to nedává," prohlásil opoziční zastupitel jedničky topkař Michal Vozobule.