„Ve vnitřním bazénu už začínají kurzy plavecké školy a odpolední tréninky Plaveckého klubu Slavie VŠ Plzeň a samozřejmě také plavání pro veřejnost. Lidé mohou ale přijít například i do saun, které jsou oddělené u dámských a pánských šaten, a jsou v ceně vstupného,“ říká ředitel plaveckého areálu Tomáš Kotora.

Bazén na Lochotíně se postavil v roce 1984 a jeho nynější opravy začaly už v roce 2020, kdy se mimo jiné vyměnila vnější a vnitřní okna. „Byly zrekonstruovány i šatny a elektrorozvaděče a nový vzhled získala také recepce,“ připomíná Veronika Vítová ze správy infrastruktury plzeňského magistrátu.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

U velkého bazénu stavaři vyměnili prosklenou fasádu za novou a výměny se dočkaly i lavice pod fasádou podél startovacích bloků a u hlediště. Do lavic bylo instalováno podlahové vytápění, takže nyní fungují jako topení velkého bazénu a současně jako vyhřívaná sedadla pro plavce.

„Je tu teď úžasné prostředí. Nejvíc oceňuji hlavně to moderní zázemí a krásné nové šatny. Mé plavecké časy to asi nezlepší, ale rozhodně se tu nyní cítíme příjemněji,“ usmívá se třináctiletá Natálie z Plaveckého klubu Slavie VŠ Plzeň.

Letní stavební práce zahrnovaly mimo jiné i rekonstrukci ochozů a výměnu dlažby na schodištích k dětskému i velkému bazénu. Protože vzhledem ke stáří objektu prosakovala voda z bazénů do spodních podlaží, ošetřili stavaři ocelové konstrukce pod bazénovými halami a podlahy vybourali až na nosnou železobetonovou desku. Po obvodu bazénu vložili nový nerezový přelivný žlab.

V Plzni se nejvíce pytlačí na řece Radbuze
Pytláků na plzeňských řekách přibývá. Vůči rybářské stráži bývají i agresivní

„Bazény patří v Plzni obecně mezi nejnavštěvovanější sportoviště a rozsáhlá modernizace toho lochotínského jej posunula mezi moderní a návštěvnicky přívětivé plavecké areály. Doufám, že se zde plavcům bude líbit,“ řekl při slavnostním otevření bazénu primátor Plzně Roman Zarzycký.

Během uplynulých let investovalo město do rekonstrukce plaveckého areálu na Lochotíně přes 50 milionů korun, z toho poslední etapa vyšla na téměř 23,5 milionu korun.