Potrvají do neděle 29. listopadu a Plzeňanům nabídnou literární, filmovou i hudební tvorbu našich sousedů.

„Polsko v Plzni rezonuje už od září, kdy se tady konal polský slet, konalo se také čtení v rámci Meeting Literature a v Loosových interiérech. Festival na tyto akce navazuje," říká za organizátory Monika Bechná.

Zahajovat bude literatura. Přijede totiž Mariusz Szczygiel, autor bestsellerů Gott-land a Udělej si ráj, který bude číst ze své knihy Láska nebeská. „Původně měl číst v Loosových interiérech, ale z kapacitních důvodů jsme akci přesunuli do Klempírny v depu. Už jsme měli registrováno 75 zájemců a do Loosových interiérů se vejde čtyřicet, maximálně padesát lidí," pokračuje organizátorka.

Mariusz Szczygiel bude v Klempírně číst od 19 hodin, ve 20:30 na něj koncertem v kavárně naváže zpěvačka AGU. Původem Polka žije trvale v Praze, nedávno vydala debutové album Ke Světlu a kromě češtiny a polštiny zpívá i anglicky.

Festival bude v sobotu a neděli pokračovat Polským filmovým víkendem. Jan Kastner z Filmového klubu Plzeň připravil a uvede snímky dluh, Štvanice, Páté roční období a nejúspěšnější polský film loňského roku Bohové.

V neděli Polské dny zakončí česko-polská mše svatá v katedrále sv. Bartoloměje, již bude sloužit biskup František Radkovský, a po ní varhanní koncert.

S výjimkou filmů za 50 korun bude vstup na Polské dny zdarma.

Program festivalu

26. 11.
19:00, Klempírna, M. Szczygiel, autorské čtení – Láska nebeská
20:30, Kavárna, koncert AGU
28. 11.
17:00 Dluh (r. K. Krauze, 97 min.)
20:00 Štvanice (r. M. Krzyształowicz, 88 min.)
29.11.
17:00, Páté roční období (r. J. Domaradzki, 96 min.)
20:00, Bohové (r. Ł. Palkowski, 112 min.)
29.11.
13:30, katedrála svatého Bartoloměje, česko-polská mše svatá