Tu si za šestnáct milionů ročně pronajímá od společnosti Roche. „Vybavení plzeňské laboratoře dokáže za hodinu zpracovat až 5200 testů," uvedla za dodavatele Tatiana Godarská.

V současné době ústav ve svých laboratořích zpracuje dva tisíce vzorků biologického materiálu denně. Používá při tom na čtyři sta metod.

„Linka tak má značnou rezervní kapacitu, což my jsme už neměli," uvedl přednosta ústavu Jaroslav Racek s tím, že v okamžiku, kdy by byl na Lochotíně vybudován nový chirurgický pavilon, jenž by chtěl realizovat v srpnu jmenovaný ředitel nemocnice Václav Šimánek, bude i nadále probíhat zpracování vzorků v celkem reálném čase. Akutní vzorky, které laborantky předřazují i při zpracování na lince, musejí být otestované do hodiny. Ani u ostatních vzorků ale doba zpracování nepřekročí dvě hodiny. Díky moderním metodám zpracování není nutné od pacientů také odebírat tolik krve jako v minulosti. Na velkou sérii testů si lékaři vystačí se čtyřmi mililitry.

To, že část lidské práce nyní převzala linka, podle Racka rozhodně neznamená, že by nemocnice chtěla své zaměstnance propouštět. „Laborantka má nyní ušetřené ruce pro jiné činnosti," říká Racek a dodává, že obdobnou přístrojovou technikou je vybaveno také druhé pracoviště ústavu v nemocničním areálu na Borech. Díky výběrovému řízení na pronájem přístrojů se prý nemocnici oproti dosavadnímu stavu výrazně podařilo snížit provozní náklady.

Výsledky nyní plzeňští lékaři získávají rychleji také díky potrubní poště, jež v nemocnici funguje od léta. I z nejvzdálenějších míst nemocnice vzorek do laboratoře dorazí do dvou minut.

„Novou moderní laboratoří dáváme dostatečně vědět, že nový chirurgický pavilon má už dostatečné zázemí pro laboratorní diagnostiky," uvedl ředitel Šimánek s tím, že ministr zdravotnictví přislíbil, že záměr vybudovat objekt chirurgie bude zařazen do plánu investic na příští rok.