Pedagogové si pro studenty prvního ročníku užité fotografie připravili hned na začátku pořádný oříšek. Téma úkolu, jímž se měli mladí na Fakultě designu a umění (FDU) Ladislava Sutnara zabývat, znělo: koule balancující nad dřezem. „Smála jsem se tomu a myslela si, že učitelé si z nás udělali legraci. I tak to mohlo být, nicméně jsem musela na zadání nějak zareagovat a kreativně ho ztvárnit," uvedla pětadvacetiletá žena bydlící v Plzni.

Volné asociace, které ji napadaly, se točily kolem neurovědy. Právě disciplína zaměřující se na nervový systém ji už několik let fascinuje. „Začalo to vlastně na medicíně. Tou dobou už jsem měla zájem také o fotografii, a proto jsem se nakonec rozhodla školu opustit a vydat se jinou cestou. I když mi zájem o neurovědu zůstal, teď se snažím ji přiblížit ostatním spíš populárně naučným způsobem," nastínila Linda, která se loni dostala na FDU a jejímž oblíbeným autorem je také neurovědec Oliver Sacks.

To už byl jen krok k tomu, aby na snímcích zachytila mozek. „Chtěla jsem ho ukázat v syrové podobě, takže jsem vyrazila na pitevnu. Musela jsem si ale vyžádat speciální povolení, protože za běžných okolností se tam fotit nesmí," vysvětlila Plzeňanka pocházející z Vietnamu. Výsledné dílo pak vytiskla na plexisklo, což vytvořilo dojem rentgenových snímků.

Linda ve čtvrtek svou klauzurní práci úspěšně obhájila a ode dneška se na ni může podívat i veřejnost. Je totiž součástí expozice studentských děl na FDU, kde je vystaveno více než 600 výtvorů z ateliéru keramiky, oděvního designu, malby, šperku, průmyslového designu či sochy.