Úterý 6. prosince, Eden

Pražským stadionem zní hymna Ligy mistrů, plzeňští žáčci rozvinují plachtu s vyobrazením míče, okolo poutačů s nápisem Champions League se tísní desítky fotografů. Fanoušci i hráči Viktorie si tento výjev užívají naposledy. Zápasem s milánským AC putování plzeňského klubu v nejprestižnější evropské klubové soutěži končí. „Možná už nikdy Viktorku v Lize mistrů neuvidím, musím si to ještě užít,“ těšil se před úvodním hvizdem Plzeňan František Jaroš.

Vršovická aréna je znovu zaplněná, stadionem zní známé chorály. Hvězdná sestava Viktorie se žene alespoň za bodem, který by jí zajistil jistotu startu v jarní části Evropské ligy. Nakonec v hektickém závěru dává dva góly, srovnává tím skóre a svůj bod si tak Viktoriáni získali.

Ještě předtím ale viktoriány čekalo pět dalších zastavení s evropskou fotbalovou elitou. Takhle vypadala z hlediska aktérů i diváků.

Zastavení první. Úterý 13. září, Eden

Plzeň vstupuje do nejzářivější evropské klubové soutěže. Na startu základní skupiny ji čeká běloruský mistr z Borisova. „Na něco takového jsem čekal třiadvacet let. Teď si říkám, že se vyplatilo chodit na všechny ty zápasy druhé ligy. Tohle beru jako odměnu pro hráče i pro fanoušky,“ konstatuje před duelem příznivec Jakub Zralý.

Plzeňský kotel vytvoří v pražské aréně před zápasem pekelnou červenomodrou choreografii. Stovky majitelů lístků ji ale neuvidí, protože se příliš dlouho proplétají přes kontroly a na tribuny se dostanou se zpožděním.

Na konci prvního poločasu už naplněný Eden exploduje. Jiráčkův skvělý centr za obranu zužitkuje snajpr Bakoš. Hosté ale v 69. minutě srovnají, a tak se soupeři rozejdou smírně.

I tak si příznivci a také Vrbův tým historický večer užívají. „Je to každopádně skvělý zážitek. Když zazněla v takovém prostředí znělka Ligy mistrů, bylo to něco nádherného,“ pochvaloval si obránce František Rajtoral.

Zastavení druhé. Středa 28. září, San Siro

Hele Barcelona, slyší fanoušci Viktorie v ulicích Milána. Červenomodré dresy plzeňského klubu Italům připomínají barvy slavné Barcy. Obavy z nevraživosti horkokrevných tifosi se naštěstí nenaplnily, viktoriáni totiž narazili na příznivce jiných klubů. „Pořádně jim to nandejte. Nemohu ty ŕossoneri´ vystát,“ rozhorleně nabádá Sabadini, šéf pizzerie a hlavně rodák z Neapole.

Více než čtyři tisícovky fanoušků Plzně zažijí při vstupu na velkolepé San Siro ohromení, ale také pořádné naštvání. „Mysleli si asi, že jsme přijeli z pralesa, bylo to dost nedůstojné,“ popsal chování pořadatelů a karabiniérů při kontrolách Plzeňan Jiří Löfler.

Při zápase ale téměř pět tisícovek diváků v sektoru hostů mocně povzbuzuje svůj tým. Tedy až do prvního inkasovaného gólu, které AC vstřelilo po přísně nařízené penaltě. „Potom už byli všichni otrávení, měli pocit, že byla odpískaná neprávem,“ doplnil Martin Ježek. Ibrahimovič poté dává ještě jeden gól a Viktoria jede domů s prázdnou.

Zastavení třetí. Středa 19. října, Nou Camp

Na zápas na Camp Nou proti Barceloně vyrazila Viktorku podpořit řada fanoušků

Do Barcelony vyráží snad sedm tisíc lidí z Čech. Setkání s hvězdným Messim, Nou Campem a městem Gaudího je obrovským lákadlem. Šance Viktorie v katalánské metropoli jsou přitom mizivé, sázkaři vypisují na výhru Plzně astronomický kurz 25:1. Ale už jen být při tom je ohromná výzva. Horváth a spol. se ale s gigantem drží, po závěrečném hvizdu svítí na tabuli přijatelná prohra 0:2. „Je jen škoda, že ani jednou nevystřelili,“ litoval pasivity Viktorie Petr Pánek.

I tak to byl pro aktéry duelu jedinečný moment v životě. „Ano, je to vrchol mé kariéry. Je těžké zažít v současnosti lepší zápas než s Barcelonou na Nou Campu,“ potvrdil zkušený Pavel Horváth. Jen slova chvály měl pro barcelonský výlet Richard Fišer. „Když jsem dorazil na tribunu, snad 20 minut jsem jen koukal s otevřenou pusou. A skvělé bylo i samotné město,“ připomněl.

Zastavení čtvrté. Úterý 1. listopadu, Eden

Zemětřesení, přijíždí Barcelona. Zájem vidět je obrovský, do pražské arény se ale vejde jen 20 tisíc diváků. Viktoriáni již nenastupují s posvátnou úctou k soupeři. Ne, vstupují do střetnutí aktivně, šance má Petržela a Kolář, diváci ženou své hrdiny dopředu. „Atmosféra byla výborná. Všichni řvali a Viktoria hrála výborně,“ popisoval fanoušek Tomáš Kofroň.

A pak střih, konec. Faul Čišovského, penalta a k tomu ještě přísná červená karta. Messi dává gól a ještě před poločasem druhý, zápas se jen dohrává, Barcelona nakonec vyhrává 4:0. „Rozhodčí zkazil celý zápas,“ komentoval vyloučení plzeňského stopera gólman Roman Pavlík.

Zastavení páté. Středa 23. listopadu, Dinamo Stadion

Viktorii čeká nejdůležitější zápas v Champions League, střetnutí o pokračování v evropských pohárech. Zároveň je to zápas nejméně atraktivní. V sektoru hostí jsou pouze dvě desítky fanoušků Viktorie. „Remízu bych bral,“ hlásí trenér Vrba.

Aktivní fotbalisté a věrní fandové jsou ale v Minsku odměněni výhrou, kterou po akci Petržely zařídí znovu kanonýr Bakoš. Plzeň se přibližuje na dosah Evropské lize.