„Tahle fenka už zubní kámen má, ale naštěstí ne tolik,“ slyšela majitelka šestileté fenky jezevčíka Radka Filipová. Jak přiznala, své Týně čistí zuby jen asi jednou měsíčně. „Vlastně jen tehdy, když venku sežere něco nevábného a hodně jí smrdí z tlamy,“ dodala se smíchem.

Ten ji ale přešel, když zjistila, že když k čištění používá dětskou zubní pastu, může svému psu jen uškodit. Obsahuje totiž fluorid a ten čtyřnohým chlupáčům vadí. „Lidé pastu vyplivnou, ale psi ne. A kvůli fluoridu jim může být hodně špatně,“ vysvětluje student Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně Hynek Vranka, který s pojízdnou zubní poradnou vyrazil po republice letos už potřetí. K dětskému kartáčku, který vhodný je, se proto vyrábějí psí pasty. Ty mají dokonce různé příchutě.

Komu se ale nechce trávit čas čištěním zubů svého psího kamaráda, může použít speciální žvýkací tyčinky, které kartáček nahradí. „Stačí jedna večer po jídle a pejskovi se zubní kámen téměř netvoří. Přesto je ale dobré jednou týdně kartáček použít,“ radí Vranka. Ačkoli byla zubní hygiena u psů dlouhá léta zcela opomíjena, v poslední době podle Vranky přibývá lidí, kteří se o zuby svých miláčků opravdu starají a snaží se zubnímu kazu předcházet.

Čištění kartáčkem a pastou, i to pomocí tyčinky je však pouze preventivní, neřeší to situaci, kdy pes už zubní kámen má. Tehdy pomůžou už jen speciální pasty nebo veterinář.