V nejtěžších případech může onemocnění způsobit i rakovinu jater. Proti nákaze žloutenkou typu C, která je u nás nejrozšířenější, účinná vakcína neexistuje. Očkováním se lze ale bránit před dalšími dvěma typy tohoto zákeřného onemocnění, typům A a B. Informace o prevenci a očkování mohou Plzeňané až do konce týdne získat ve žlutém stanu na Borských polích.

„Osvětové týmy a odborníci zde nabízí letáčky s informacemi o žloutenkách typu A a B a očkovacích centrech. Zájemci zde získají i kontakty na odborníky z center. Každý kdo se nechá očkovat během žlutých týdnů, získá v očkovacím centru výraznou slevu,“ informuje mluvčí společnosti, která vakcínu vyvíjí Dana Prejzková. Očkovací centrum se v Plzni nachází na Denisově nábřeží.

Dlouhodobě nabízí očkování i Zdravotní ústav se sídlem V Plzni ve Skrétově ulici. „Jednotlivé typy žloutenky jsou různá onemocnění způsobená odlišnými původci. Hepatitida typu A je nazývána jako nemoc špinavých rukou a přenáší se nejčastěji potravinami, vodou a kontaktem s nakaženým člověkem. Oproti tomu typ B se přenáší krví nebo pohlavním stykem,“ vysvětluje Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu. Zatímco výskyt těchto dvou typů se u nás snižuje, výskyt žloutenky typu C stoupá. „Výrazně roste počet nemocných u dospívajících a mladých dospělých. Je to dáno střídáním partnerů, nitrožilní aplikací drog a nechráněným pohlavním stykem,“ popisuje Fránová. V České republice bylo vloni zaznamenáno 128 případů typu A, 307 onemocnění typu B a 981 onemocnění typu C.