„Neznámý pachatel poškodil kabel, kterým se z Blatna u Jesenice ovládá zabezpečovací zařízení. Vlak proto nemohl jet dál, jinak by hrozilo střetnutí s jinou soupravou,“ vysvětluje mluvčí správy železničních dopravních cest (SŽDC) Pavel Halla.

Z vlaku stojícího uprostřed Plzně nikdo nesměl vystoupit a tak cestující čekali hodinu a půl, než se situace vyřeší. „Průvodčí nám vysvětlil, co se stalo a dodal, že budeme chvilku čekat. Průběžně telefonoval na dispečink a snažil se zjistit nové informace,“ říká jedna z cestujících Pavlína Bednářová z Třemošné. Studentka byla z celé situace nepříjemně překvapená. „Vlakem jezdím každý den už tři roky, ale tak velké zpoždění jsem ještě nikdy neměla, natož abych musela zůstat sedět ve vlaku a jen bezmocně čekat, co se bude dít dál,“ líčí situaci Bednářová.

Podle tiskového mluvčího Českých drah Radka Joklíka nešlo situaci řešit jinak. „Jakmile stojí vlak mimo nástupiště, nesmí ho podle předpisů nikdo opustit. Kdyby průvodčí i tak někoho pustil, měl by velké problémy,“ řekl Deníku.

Lidem ale vadilo, že se souprava ihned nevrátila zpět na nástupiště, kde by mohli vystoupit. „To čekání bylo pro všechny opravdu hodně nepříjemné. Když průvodčí konečně oznámil, že se budeme vracet na nádraží, většina lidí se už jen smála. Vždyť v tu dobu jsme už měli být dávno doma,“ tvrdil další z cestujících Josef Bayer.

„Nejdříve jsme čekali, že Správa železniční dopravní cesty závadu odstraní. Asi po hodině čekání nám ale oznámili, že oprava bude trvat několik hodin. V té době začal dispečink shánět náhradní autobusovou dopravu, to by kvůli hodinovému zpoždění nemělo význam,“ pokračuje Joklík. Ani cesta náhradním autobusem se neobešla bez problémů. „I tahle cesta se protahovala. Průvodčí totiž zabíhal na každou vlakovou zastávku a zjišťovat, zda tam někdo stále nečeká. nesly tam totiž ani rozhlasy.“ dodal Bayer. Někteří cestující se proto domů dostali s více než dvouhodinovým zpožděním.

Problémy ale měly kvůli poruše i další vlakové spoje. Největší zpoždění nabral rychlík mířící z Plzně na Žatec a to sto padesát jedna minut. Zůstal totiž stát uprostřed lesů v místech, kam se nedostaly ani autobusy. Cestujícím tak nezbylo než trpělivě čekat, až pracovníci dráhy trať zprovozní. Vlaky mohly na trasu znovu vyjet teprve ve čtvrtek v půl páté ráno, kdy byla zajištěna plynulá doprava na celém úseku.