Developerská společnost Broker Immobilien (BI) údajně dluží dodavatelské stavební firmě Stavpran téměř 18 milionů korun. Jsou to peníze za odsouhlasené a neproplacené faktury za práce provedené na stavbě v Újezdě. Stavpran ovšem nyní podal na BI žalobu ke Krajskému soudu v Plzni, v níž se domáhá vyplacení dlužné částky. Soud záhy vydal předběžné opatření, kterým nařizuje, že BI nesmí nakládat s některým svým majetkem, a to proto, aby bylo možné uspokojit věřitele. Potvrdila to úřednice krajského soudu s tím, že proti nařízení předběžného opatření se společnost BI odvolala. O věci tak nyní rozhoduje vrchní soud.

Předběžné opatření se ale vztahuje právě i na 26 parcel a potažmo i hotových domů právě v Plzni–Újezdě. „Pro budoucí majitele domů to znamená, že na ně na katastru nemůžeme domy převést,“ uvedla ředitelka Katastrálního úřadu Plzeň–město Ludmila Šiková.

Lidé, kteří v domech obtěžkaných předběžným opatřením již bydlí nebo se do nich budou stěhovat, mají strach. „Bojíme se, co se teď bude dít. O předběžném opatření nás informoval Stavpran. Máme strach, aby na Broker Immobilien nebyla vyhlášená exekuce a aby naše domy exekutoři nezabavili, když jsou ještě pořád majetkem developerské společnosti,“ říká jedna z obyvatelek domů.

Ona a její muž si chtěli nechat na katastru dům přepsat na sebe. „Už jsme to ale nestihli. Předběžné opatření už bylo vydané. Uteklo nám to jen o pár dní. Protože máme obavy, obrátili jsme se už i na právníka. Ten nás uklidňuje s tím, že zatím není nic ztraceno. Máme prý vyčkat na rozhodnutí vrchního soudu, které by mělo padnout ještě do Vánoc,“ dodává žena.

Společnost BI nekomunikuje s kupujícími ani s dodavateli. Ani Deníku problémy po opakovaných žádostech nevysvětlila s tím, že se nebude vyjadřovat, dokud ve věci nerozhodne soud. „Jednatele společnosti Broker Immobilien Jana Zedníčka jsem zkoušel kontaktovat snad tisíckrát. Poslali jsme i čtyři doporučené dopisy, v nichž jsme navrhli osobní setkání a jednání. Vůbec ale nereagovali,“ říká ředitel firmy Stavpran Miloš Nováček.Podle plzeňského advokáta Luboše Korandy by měli lidé, kteří se dostali do podobných potíží, určitě vyhledat odbornou právní pomoc. „Pokud nemají právnické vzdělání, těžko sami takovou situaci zvládnou. V nejhorším případě by se totiž mohlo stát, že lidé přijdou nejen o domy s pozemky, ale rovněž o peníze, které do staveb investovali. V každém případě by tito lidé měli využít smluvních sankcí vůči BI za opožděné převedení rodinných domů do jejich vlastnictví, neboť BI zjevně neplní ujednání smluv o smlouvách budoucích. V případě že developer, který se zavázal postavit dům na klíč, za který zájemci předem zaplatili a tento developer nehradí své závazky dodavatelským společnostem, bylo by na místě i obrátit se na orgány činné v trestním řízení s tím, aby přezkoumaly, zda se developer nedopustil nějakého trestného činu hospodářské povahy.“ vysvětlil Koranda.

V Plzni–Újezdě má vzniknout celkem 34 domů. Některé už jsou dokončené a lidé v nich bydlí, další se teprve dodělávají a tři mají zatím jen základovou desku. Cenově se pohybují v rozmezí tří až čtyř milionů korun. Většina zájemců už BI složila celé částky nebo jim zbývá uhradit jen minimální doplatky.

Práce na stavbě pokračovaly rok bez problémů. V září ale nastal zlom. Společnost BI přestala se Stavpranem komunikovat a na domech v Újezdě nechala vyměnit zámky, aby se tam dělníci Stavpranu nedostali. Přitom obě společnosti se nedohodly na žádném vypovězení smlouvy či ukončení spolupráce. V Újezdě tak nyní pracují pouze dělníci německé firmy, kterou najala společnost BI.

Na svých internetových stránkách společnost BI informuje, že připravuje další developerský projet výstavby rodinných domů ve Štěnovicích u Plzně na pozemku 14.000 m2.