Martina Dufková žije v Třemošné přes padesát let. Přes ulici vidí na lesík, ve kterém se až do nedávna nacházely desítky stromů, v jejichž korunách hnízdily různé druhy ptáků. Stromy teď město pokácelo.

„Nejvíce mně vadí a zaráží, že se stromy kácí uprostřed vegetačního období a hnízdění ptáků. Proti kácení pár stromů nic nemáme, některé byly opravdu suché. Ale když jsme viděli, kolik jich pokáceli a hlavně, že šly k zemi i zdravé stromy, zhrozili jsme se,“ uvedla obyvatelka Třemošné Dufková. Jak dále řekla, v lese hnízdilo hodně strak, hrdliček a dalších ptáků. „Po vykácení stromů začali sousedovi kocouři z lesa přinášet malé ptáčky v tlamě. Poté jsme viděli, jak hnízda s mrtvými mláďaty ležela na zemi,“ popsala Dufková.

Český film Prvok, Šampon, Tečka a Karel, který se natáčel v loňském roce i v Plzni, bude mít předpremiéru 16. července v plzeňském amfiteátru na Lochotíně.
Český film, který se natáčel i v Plzni, bude mít předpremiéru na Lochotíně

„V pondělí odpoledne po kácení tu začalo zběsile lítat obrovské množství ptáků. Jen na střeše našeho domu jich vyvádělo asi čtyřicet. Vůbec jsem nevěděla, co se děje. Myslela jsem si, že jsem někde v hororu od Hitchcocka,“ dodala další obyvatelka Třemošné Jolana Hodanová.

Podle vedení města je místo velmi podmáčené a hrozilo tam nebezpečí. „Stály tam 77 let staré topoly, které byly v polovině kmenu shnilé. Všechny byly nakloněné, bylo nutné je vykácet. Stačilo, aby zafoukal menší vítr a mohlo dojít k velkému neštěstí. Několikrát se stalo, že spadly na frekventovanou hlavní silnici,“ okomentoval situaci starosta Třemošné Jaromír Zeithaml.

„Je mi líto, že jsme stromy začali kácet zrovna v tuhle dobu, ale než jsme sehnali firmu, která by je v tomto rizikovém místě, kde vedou elektrické dráty a kanalizace, pokácela, nějaký čas to zabralo. Místo chceme osázet novými stromy,“ dodal starosta.