Kolem stovky podpisů nasbírali lidé z Nebřezin pod petici o změně trasy plánovaného obchvatu Plas. Nespokojeným obyvatelům obce, jež pod Plasy patří, se nelíbí, že přeložka silnice I/27 Plzeň – Most povede příliš blízko obce a také že spolu s ní vznikne nad obcí retenční nádrž, která bude zadržovat vodu z obchvatu a vypouštět ji do rokle, odkud se dostane do vsi.

Příprava důležité stavby za 1,5 miliardy korun je přitom na nejlepší cestě, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pro ni může letos získat územní rozhodnutí, v roce 2022 by se mohlo začít stavět a za dva roky by mohla být přeložka s mostem přes údolí Střely hotová.

Obě strany sporu si mohly říct své při pondělním veřejném projednávání, které se konalo v Plasích. Navazovalo na prosincové jednání přímo v Nebřezinech. Retenční nádrž s plánovanou kapacitou na stoletou vodu byla nejožehavější téma obou setkání. Nebřezinští se bojí, že množství vody, které bude vypouštět do rokle a dále do potoka, může zvýšit jeho hladinu a třeba i vyplavit některé blízké domky. Dalším argumentem bylo i to, že voda bude znečištěná.

Kdyby obchvat vedl asi o sto metrů dál, mohla by podle nich nádrž být u Plas.

Přesvědčit odpůrce o opaku se snažila Lucie Krupičková z projektantské společnosti Valbek. „Je navržená pro zachycení dešťových vod z komunikace a přilehlých příkopů, má objem zhruba 11 tisíc metrů kubických. Ještě před ní bude usazena usazovací nádrž, která bude zachytávat splaveniny a případné ropné látky, aby se nedostávaly dál do obce. Nádrž bude mít regulovaný odtok 44 litrů vody za vteřinu v případě jakéhokoliv deště, pětiletého nebo stoletého. Při každém dešti poteče do rokle stejné množství vody a nebude ohrožovat,“ říkala.

Ne všichni z Nebřezin jsou ale proti, na setkání vystoupilo i několik obyvatel, kteří s odpůrci nesouhlasili. Třeba nebyli proti obchvatu, ale zároveň chápali obavu ostatních.

Předseda nebřezinského osadního výboru František Zídek dříve řekl, že petice se připravuje bez účasti výboru a jestli opravdu vznikne, on odstoupí. V pondělí to potvrdil, skončí příští týden.

Ředitel plzeňského ŘSD Zdeněk Kuťák považuje pondělní jednání za důležité. „Myslím, že jsme zrekapitulovali celou přípravu akce a doufáme, že jsme přesvědčili občany Plas i Nebřezin, že to nebyl žádný nahodilý, ale velice sofistikovaný proces a trasa je obhajitelná,“ uvedl.

Starosta Plas Zdeněk Hanzlíček se bude nyní zabývat petičními archy, které dostal na stůl, a na petici odpoví. „Myslím si, že jednání bylo konstruktivní a odpovědi ze strany ŘSD, projektantů i města splnily požadavky občanů. Domnívám se, že teď budeme spolu s ŘSD pokračovat v přípravě stavby a obchvat bude,“ věří starosta.