Bojí se zhoršení ovzduší v Plzni a také velkého dopravního zatížení, které by způsobilo svážení odpadu. Lidé už založili občanské sdružení Plzeňané proti spalovně Chotíkov, proti výstavbě stojí i plzeňská Strana zelených nebo politici z Plzeňské aliance.

„Spalovna je pro životní prostředí v Plzni velkým rizikem. Sídliště na Lochotíně i další městské čtvrti budou kvůli převažujícímu větru nenávratně poškozeny toxickým spadem,“ prohlásila jedna ze zakladatelek sdružení Markéta Balcarová.

Vybudovat spalovnu na dnešní chotíkovské skládce chce stoprocentně městem vlastněná Plzeňská teplárenská. Tvrdí, že likvidaci odpadu je nutné začít řešit, protože kapacita skládky se pomaluje naplňuje. V Chotíkově už proběhlo referendum a stavba spalovny jím těsně prošla.

Kritici spalovny argumentují také zdravotními riziky a upozorňují, že pálením odpadu se uvolňují do ovzduší jedovaté karcinogenní látky a v regionu je už nyní vyšší počet nádorových onemocnění než je republikový průměr.

„Z dosud zveřejněných podkladů vyplývá, že půjde o tzv. roštovou spalovnu. Při pálení v ní ale zůstane třetina původní hmotnosti odpadu a část z něj se musí odkládat na skládky nebezpečného odpadu, protože obsahuje dioxiny a těžké kovy,“ prohlásila další zástupkyně nového sdružení proti spalovně Zuzana Rousová.

Podle primátora Pavla Rödla (ODS) není dosud rozhodnuto o tom, jaký typ spalovny se bude stavět. „Probíhá už proces posouzení vlivu stavby na životní prostředí na roštovou spalovnu, ale jen proto, abychom byli připraveni na nejhorší,“ tvrdí primátor. Pokud se bude stavět plazmová spalovna, která je ekologičtější a nezbývá z ní odpad, je podle něj možné posudek EIA rychle změnit. S tím však nesouhlasí zástupci Strany zelených a tvrdí, že to možné není.

Spalovna postavená na chotíkovské skládce má likvidovat až 100 tisíc tun odpadu ročně, měla by sloužit celému regionu a stát zhruba 2,5 miliardy korun. Právě velká kapacita je dalším terčem kritiky.

„Odpad jen z Plzně nebude na provoz stačit a bude se muset dovážet. Nakonec se sem bude vozit odpad kdoví odkud,“ shodují se kritici.

Náměstek primátora pro životní prostředí Petr Náhlík (KDU–ČSL) na včerejším jednání zastupitelstva prohlásil, že městská rada se bude materiálem předneseným občanským sdružením Plzeňané proti spalovně Chotíkov vážně zabývat. „Veškeré dotazy kolem spalovny budou řádně zodpovězeny,“ slíbil Náhlík.