Velký koš jahod si odnáší i osmadvacetiletá Plzeňačka Alexia, která si přišla nasbírat sladké plody společně s manželem a dcerou. „Nasbírali jsme asi deset kilogramů. Loni jsme tu byli také, ale to jsme si jahody jen kupovali. Letos jsme se rozhodli, že si je zkusíme nasbírat vlastníma rukama. A docela nás to bavilo, jahody jsou velké a hlavně dobré. Půlku sníme hned a z druhé poloviny bude asi džem. I cena nám vyhovuje, určitě sem přijedeme znovu,“ slibuje Alexia.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Po úvodním týdnu totiž klesla cena na 70 korun za kilogram a postupně by mohla jít ještě níž. „Začali jsme na 80 korunách, to byly první jahody a lidé si měli možnost vybírat z řádků, kde se ještě netrhalo. Samozřejmě si pak vybírají jen ty větší a cena je tam proto vždy nastavená jinak. Ale plánujeme, že s ní ještě budeme pohybovat. Samozřejmě směrem dolů,“ předpovídá sympatická pracovnice jahodárny Věra.

V prvních dnech na místní plantáže moc lidí nepřišlo, ale postupně s hezkým počasím začal zájem rychle narůstat. V pátek například už museli pracovníci jahodárny krátce po 13. hodině celý areál uzavřít. Jahody byly pro ten den vysbírány. „To je pravda, zájem je nyní veliký. Ale lidé nemusí mít strach, že druhý den nic nebude. Pole pro samosběr střídáme, na každém trháme obden, aby plody stačily průběžně dozrávat. Jen to musíme dobře plánovat, abychom měli dostatek na každý další den. Zpočátku moc velký zájem nebyl, protože si všichni mysleli, že se úroda vlivem předchozího chladnějšího počasí zpozdí, ale my jsme se o rostliny starali a přikrývali je, aby nepomrzly. Tím se zrání urychlilo a získali jsme náskok před jinými jahodárnami,“ dodává Věra.

Lidé na Zoo trzích podepisovali protest proti pozitivním seznamům.
Je to likvidace, zoufají si chovatelé nad novinkou Evropské komise

Na polích se tu teď denně vystřídá kolem stovky lidí, kteří si odnášejí obvykle několik kilogramů jahod. A kdo si zatím nasbíral nejvíc? „Měli jsme tu i rodinu, která si nasbírala těch kilogramů dvacet čtyři,“ usmívá se Věra. Na čtyřech hektarech plantáží zde dozrává několik odrůd jahod, od oblíbené středně rané odrůdy Verdi až k pozdější velmi výnosné Salse. Letošní rok by mohl být pro plzeňskou jahodárnu ještě úspěšnější než ten loňský, kdy si tu lidé nasbírali téměř 40 tun jahod.