„Pomoc lidé dostanou prostřednictvím zejména dvou organizací – Naděje a Diecézní charity Plzeň,“ uvedl radní města pro sociální oblast Jiří Kuthan (ČSSD).
Podle šéfa oblastní pobočky Naděje Daniela Svobody nakoupili pracovníci pro lidi například těstoviny, mouku, fazole, máslo, olej, cukr a pro děti sunary a dětské výživy. „Nepředstavujte si ale, že jsme otevřeli výdejní místo, kde lidé dostávají potraviny automaticky,“ podotkl Svoboda.
Zájemci o potraviny musejí být klienty neziskovek, jako například právě Naděje, Člověk v tísni, Tady a teď, Fondu ohrožených dětí nebo Charity, takže je zaručeno, že pracovníci těchto organizací žadatele znají a jsou s jejich tíživou situací seznámeni. Většinou jde o dlouhodobě sociálně vyloučené lidi na okraji společnosti nebo ty, kteří se ocitli v nouzi. „Mohou dostat balíček v hodnotě cca 500 korun jednou nebo dvakrát měsíčně,“ potvrdil Svoboda.
Letos by měl tento městský projekt pokračovat pouze ve spolupráci se společností Naděje, která v něm zastřešuje i další neziskovky, Diecézní charita Plzeň získala dotaci od Plzeňského kraje.
O tom, zda bude pro letošní rok 400 tisíc korun na potravinovou pomoc v Plzni dostatečných, není radnice zcela přesvědčena. „Na celý rok to asi stačit nebude,“ prohlásil ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) s tím, že pak se zřejmě bude rozhodovat o další finanční částce.
Co je nakoupeno
Potraviny, ze kterých se vaří, především mouka, dětská krupička, tuk, olej, luštěniny, těstoviny, rýže, brambory, cukr, sunary, dětské výživy, sušené mléko, chléb, mléčné výrobky, konzervy.
Pomoci dosud využilo 335 klientů neziskových a charitních organizací.