Senioři ve velkém bytě, kde neuplatí nájem ani energie. Vdovy nebo vdovci, mnohačetné rodiny, samoživitelky s dětmi, zdravotně postižení lidé či mladí, kteří odcházejí z dětských domovů. Nebo lidé ohrožení tím, že přijdou o střechu nad hlavou, ale mají vůli pracovat.

Právě to jsou lidé, kteří mohou začít žádat radnici o pomoc při hledání tzv. sociálního bydlení. Město právě rozjíždí velký tříletý projekt za cca 14 milionů korun. Vyčlení ze svého fondu minimálně 35 bytů, které upraví a přidělí potřebným lidem. Na projekt získala radnice téměř 12 milionů korun z EU a 1,4 milionu z národních veřejných zdrojů. Plzeňská radnice se bude na financování podílet téměř 700 tisíci korun.

První byty v létě

„První lidé by se mohli do sociálních bytů nastěhovat v červenci a v srpnu letošního roku," uvedl radní pro správu městských nemovitostí David Šlouf (ODS). Podmínkou uzavření nájemní smlouvy k sociálnímu bytu či poskytnutí krizového ubytování bude vždy spolupráce se sociálním pracovníkem magistrátu.

Od ubytovny výš

Kde v Plzni budou sociální byty k mání? Nejnižší stupeň, tzv. krizové bydlení, jež je nutné řešit okamžitě, vznikne v městské ubytovně v Plachého 52. Vyšším stupněm pak budou hlavně malé byty v různých plzeňských lokalitách. „Například jde o byty převážně 1+1 v Plachého 42, které se momentálně opravují," uvedl vedoucí bytového odboru magistrátu Zdeněk Švarc. Další lokalitou jsou například Lobzy a pak centrum města, kde se bude na sociální byty rozdělovat několik velkých bytů.

Pro koho jsou sociální byty?Zejména pro seniory, lidi s handicapem, mládež odcházející z dětských domovů, ovdovělé lidi, samoživitele, rodiny s velkým počtem dětí, oběti domácího násilí, osoby opouštějící instituce.  

Náměstkyně primátora pro sociální věci Eva Herinková (ČSSD) řekla, že sociálnímu bydlení se bude radnice nadstandardně věnovat. „Budeme mít čtyři nové sociální pracovníky se specializací na práci s nájemníky sociálních bytů," uvedla Herinková.