„Viděla jsem tu přecházet i maminku s dítětem, které vběhlo do silnice. V jednom pruhu kvůli němu zastavil kamion a mávnul na ně, ať tedy přejdou. Ve vedlejším pruhu ale jelo auto, jehož řidič přecházející dvojici nemohl vidět. Naštěstí se stihla maminka s děckem včas zastavit. Jinak se mohla stát tragédie, tehdy mě opravdu zamrazilo,“ vypráví Plzeňanka Lenka Štípková.

Sama ale mimo přechod také chodí. „Je to nejblíže od tramvaje i z Kollárovy ulice,“ uvádí. Přechod u tramvajových zastávek 'Výstaviště' lidé téměř nevyužívají. Musejí se k němu totiž kus vracet. Jediným řešením by tak byl nový světelný přechod zhruba v místě, kde nyní chodci přebíhají. Mluví se o něm už od doby, co nákupní centrum v prosinci roku 2007 otevřelo. Dodnes ale nestojí.

„Mrzí nás, že jsme pro zákazníky špatně přístupní. Při otevírání Plazy jsme už ale měli domluveno, že světelný přechod se před nákupním centrem bude stavět. Nyní se pokusíme vyvolat další jednání s centrálním plzeňským obvodem a vyjednat urychlení stavby. Čím dříve nový přechod bude, tím lépe,“ míní ředitel Plazy Patrik Packun.

Stavba za zhruba 10 milionů korun je v rozpočtu města na letošní rok. „Předpokládáme, že stavební povolení by mohlo být vydáno zhruba po polovině roku. Stavba by mohla začít letos na podzim,“ uvedl Evžen Kaucký z odboru investic plzeňského magistrátu.

Podle zákona se lidé, kteří přecházejí Přemyslovu třídu v úrovni Tovární ulice, přímo naproti Plaze, nedopouštějí přestupku. Jsou totiž ve větší vzdálenosti než 50 metrů od přechodu pro chodce. Až dvoutisícová pokuta za přestupek ale hrozí těm , kteří do vozovky vstupují přímo z tramvajových zastávek.

„Z tramvajových zastávek je to totiž na přechod blíže než 50 metrů a tak jsou povinni přechod použít. Strážníci dodržování tohoto pravidla sledují při běžné hlídkové činnosti. Není ale možné, aby v místě stáli celý den a chodce kontrolovali,“ vysvětlila mluvčí Městské policie Jana Pužmanová. Dodala, že problém by mohl být impulsem k uspořádání dopravně bezpečnostní akce.

Radní pro bezpečnost Karel Paleček, který ve městě odstartoval projekt Bezpečné město, o problému s přecházením u Plazy, zatím neslyšel. „V internetové poradně projektu, kam mohou lidé psát své postřehy, nikdo na nebezpečné přecházení vozovky u Plazy neupozornil. Zjistím, zda by bylo možné situaci nějak vyřešit, než bude v místě nový přechod,“ uvedl včera Paleček.

I zákazníci Plazy se těší, až bude přechod zprovozněný. „Konečně tam bude možné normálně přecházet. Když totiž jdu na světelný přechod pro chodce, který je u tramvajových zastávek, strašně dlouho tam čekám. Červená tam bývá tak dlouho, že si lidí myslí, že je semafor rozbitý,“ postěžoval si student Jiří Hlůžek.