Takové dilema řeší patnáctiletá Plzeňanka Jana Bornová. I proto se přišla se svou matkou Irenou podívat na umělecko–průmyslovou školu Zámeček v Křimicích, která pořádala akci pro veřejnost.

„Bavila by mě užitá malba. Už jsem například vymalovala stěny v domě dětí. Ráda také kreslím karikatury,“ říká dívka. Podle její matky je problém především v tom, zda v uměleckém oboru najde uplatnění. „Rozmýšlíme se pečlivě, zda se dcera bude věnovat jinému povolání a malování si nechá jen jako zálibu, nebo bude umění její profesí,“ sděluje Irena Bornová.

Její druhá dcera studuje na pedagogické fakultě výtvarnou výchovu. „Tam už počítají s tím, že nějaké základní dovednosti mají studenti zvládnuté, ale na základních a neuměleckých středních školách se to nenaučí,“ konstatuje.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet práci sochařů i sítotisk nebo se podílet na vytvořeni obrazu s názvem Vesmírná zoo. „Líbí se mi tu. Namalovala jsem i kousek z toho obrázku. Ale živit uměním bych se asi nechtěla. No, asi bych ani nemohla,“ dodává při pohledu na své dílo se smíchem jedna z návštěvnic.

Stejně jako ostatní také mohla sledovat studenty při práci. V jedné z místností byli například při práci k vidění studentky prvního ročníku. „Je tu ukázka vlastně všech dovedností, které studenti během prvního ročníku získají, taková výtvarná opičí dráha,“ vysvětlil pedagog Libor Žižka.