V sobotu si za ním do OC Plzeň na Rokycanské třídě přišly pro radu desítky lidí. Celý den tu totiž probíhal program s názvem Psí miláček. Jeho součástí byla nejen poradna známého kynologa, ale také soutěže krásy, agility nebo ukázky toho, co všechno dokážou asistenční psi.

Slova obdivu si od přihlížejících vysloužil tříletý Jefrey. Je to border kolie a pomáhá pánovi, který je na invalidním vozíku. „Jef prošel výcvikem, který trvá obvykle šest až osm měsíců, ale umí i věci navíc. Umí třeba narovnat ruce zpět na vozík, když v nich člověk nemá sílu,“ vysvětlovala při ukázce Klára Pragerová, manželka Jefova majitele. Samozřejmostí je podávání předmětů, například zvonícího telefonu. „Asistenční psi jsou cvičeni na melodii, která by měla být neobvyklá. Když pak tahle melodie zazní, pes mobil přinese a je mu jedno, v čí tašce telefon zvonil,“ doplňuje.

Na psí odpoledne se vydaly i Lenka Mokrá s dcerou Terezkou. „Pejska doma nemáme, dcera má alergii. Přesto je ale miluje, takže mě sem vytáhla,“ vysvětluje maminka, zatímco dcera nadšeně sleduje psy zdolávající překážky na trase závodu agility.

Stejným problémem jako Terezka trpěl v mládí i Rudolf Desenský, dnes má doma dvacítku psů a dva vlky. „Tělo si na alergen postupně zvyklo a pomohla i alternativní medicína a bylinky,“ podotýká muž, který převychovává problematické psy. Není to ale tak, že by k němu lidé psa odložili a za pár dní si ho vyzvedli ´slušně vychovaného´, často jde o psy, které už u Desenských zůstanou. Lidé za ním ale jezdí i s tím, že je jejich pes neposlouchá, skáče, tahá na vodítku a podobně. „Obvykle stačí jedna návštěva, kde jim vysvětlím, co dělají špatně,“ tvrdí kynolog, který Plzeňanům radil také se zdravotními problémy psů nebo s výběrem rasy. „Lidé často neodhadnou své možnosti a povahu psa. Starému pánovi třeba pořídí ovčáka. To nemůže dopadnout dobře,“ míní Desenský.