„Je hezké, že se magistrát vyhlásil projekt Bezpečné město, podle nás se ale nic nezměnilo. Strážníky městské policie tu nevidíme, jak je den dlouhý,“ říká za petiční výbor Emil Němec, majitel trafiky v Mánesově ulici. Vloni v prosinci zde neznámý muž s nožem v ruce přepadl jeho ženu. „Chtěl peníze z kasy. Nejdřív jsem měla strach, pak vztek. Hodila jsem po něm peníze, on je sebral a utekl,“ vzpomíná na přepadení žena.

Vladislav Dušek, zakladatel Sdružení za bezpečnou Mánesovku, na webových stránkách ukazuje fotografie poničených dveří, dvířek od uzávěrů plynu a posprejovaných domů. „Nedaleká ´Schwarzovka´ platí za ráj zlodějů a vykradačů aut. Proto je zde tato iniciativa. Nikde není vidět jak Policii ČR tak Městskou policii při běžných pochůzkách. Je to i jejich vizitka, jak to zde vypadá. Musíme říci nahlas, že už to tak dál nejde a že chceme zvýšenou ostrahu našeho okolí. Pokud to však nebude možné, a patřiční úředníci nepomohou, bude nutné založit domobranu, protože nynější stav je již neudržitelný,“ uvádí Dušek.

Zájmem obyvatel Mánesovy ulice je žít v klidné čtvrti a ne ve zlodějském prostředí. „Posprejované domy, převrácené popelnice, vypáčené dveře, to se nelíbí nikomu. Vedle do domu se někdo pokusil vloupat. Mělo by se s tím něco dělat. Kdyby zde obcházela policie, každý by si podobné chování rozmyslel. Já je tu ale ještě neviděl,“ říká Němec. Dokládá hned dva další případy napadení trafikantek na Borech v minulém roce, jedno v Dobrovského ulici a jedno naproti FN Plzeň.

Plzeňský radní pro bezpečnost Karel Paleček o problému ve čtvrti nad Jižním nádražím ví. „Bavil jsem se s iniciátorem sdružení, panem Duškem, již před rokem. Projektem Bezpečné město se snažíme o to samé. Chci, aby byly městští strážníci více vidět,“ říká radní. Doplňuje, že právě z tohoto důvodu zavedli pro strážníky žlutá trička a chtějí, aby namísto ježdění v autech chodili více po ulici. „Mrzí mě, že ten efekt stále ještě není vidět, určitě si o problému pohovořím s velitelem strážníků,“ slibuje Paleček. Sám je připraven obyvatele Mánesovy ulice s jejich peticí přijmout a prodiskutovat jejich návrhy a stížnosti.