Západočeská metropole si události spojené se 17. listopadem připomene bohatým celodenním programem – vrcholem dne bude zatím nespecifikované představení, které vypukne symbolicky v 17:11 a odehraje se v blízkosti hlavního místa slavností, Anglického nábřeží. Vstupné bude na většinu akcí zdarma.

„Oslavy třicátého výročí sametové revoluce jsou pro Plzeň jednou z klíčových a nejdůležitějších událostí celého letošního roku,“ uvedl k akci primátor Martin Baxa. „Sametová revoluce změnila zásadním způsobem životy všech lidí a také našeho města. Musíme si připomínat, že svobodu coby jednu z nejvyšších hodnot musíme chránit,“ dodal primátor.

Program oslav přiblížila vedoucí odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová. Lidé se budou moci vydat po takzvané Cestě svobody. „Její součástí budou zastávky na několika místech v historickém centru města. Na stěžejním místě, Anglickém nábřeží, bude po celý den otevřena Plzeňská kavárna, kde bude možné besedovat s pamětníky podzimních událostí roku 1989 – akce se účastní například Marcel Hájek, Přemysl Kubišta nebo herci z plzeňského divadla i z Prahy,“ vysvětlila Komišová s tím, že o překvapení přichystané na 17:11 hodin může prozradit zatím jen to, že město na něm spolupracuje s režisérem, choreografem a scénografem Michalem Cabanem.

Návštěvníci oslav budou moci nahlédnout i do bývalého sídla Krajského výboru KSČ na Americké 42, které se výjimečně otevře v dolních prostorách. Plzeň společně s dalšími městy nasvítí 17. listopadu v barvách trikolóry vybrané objekty na Anglickém nábřeží a na náměstí Republiky. V 17:11 hodin se po celé České republice rozezní zvony, které zahájí poslední část celodenní akce.