Historické prameny datují jeho vznik do let 1220–1240 a i pro svůj vzhled se řadí do kategorie románských staveb. Zub času se do něj však mocně zakousl a kostel se na počátku 21. století ocitl v havarijním stavu. Místní lidé spolu s chalupáři a lidmi z Bílova a Sedlce na to zareagovali a založili Občanské sdružení pro románský kostel v Potvorově.

Sdružení vzniklo v září 2007 a nyní už má přes sto členů. Jeho předsedkyně Helena Regnerová popisuje hlavní důvody jeho založení: „Bylo jasné, že církev není po finanční stránce schopna postavit kostel na nohy. Stav stavby, do které kvůli spadaným střešním taškám už hodně zatékalo, však bil do očí a vidina, že bychom na opravu mohli získat dotace, v nás myšlenku založení sdružení a možnost tím kostelu pomoct, jen utvrdila.“

Za dva roky toho stihli už opravdu hodně. V roce 2008 získali evropské dotace na opravu střechy a vloni se uskutečnila druhá fáze obnovy kostela, která zahrnovala například odvodnění, elektroinstalace či nahození fasády věže a přístavků. „Letos chceme zorganizovat veřejnou sbírku na nový zvon. V kostele už sice dva jsou, ale chybí právě ten střední, který ohlašuje poledne. Jeho pořízení odhadujeme na 200 tisíc korun,“ říká Regnerová.

Sdružení v kostele rozvinulo i bohatou kulturní činnost, takže kromě pravidelných nedělních mší, na které jezdí sloužit farář z Kralovic, se někdy jeho útrobami šíří i různé melodie. Nejbližší akce je plánovaná na konec května, kdy zde zahraje folk–rocková skupina Oboroh, v létě tu bude koncert vážné hudby a v září sem zavítá Spirituál kvintet.